*  Joomla Sistemimi Nasıl Hızlandırabilirim?
1
Yorum
1626
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 2 Ziyaretçi
Kayıtlı Üye
*
Şuan Çevrimdışı
Geribildirim Puanı: (0)
212
(Mesajlar)
212
(Konular)
May 2020
(Kayıt Tarihi)
#1
05-09-2020, 09:18 AM
Joomla’yı kurduktan sonra kendiliğinden üstün performans göstermesini beklemeyin. Bu sistemi iyi bir şekilde yönetmelisiniz ki size iyi sonuçlar versin. Joomla kurulduktan sonra kaliteli bir optimizasyon yapmanız gerek. Aslında Joomla arama motoru optimizesi ve genel sistem optimizesi olarak kullanışlı bir sistem ancak aynı zamanda emek isteyen bir sistem. Joomla’nızı kurduktan sonra kaliteli bir şekilde optimize edin ve daha sonra yine siteniz yavaşlamaya başlarsa Joomla sitenizi hızlandırmak için aşağıdaki adımları atın.
1 – Gzip Sayfa Sıkıştırma Özelliğini Açın
Web sitenizin performansını arttırmak ve sayfaların daha hızlı açılmasını sağlamak için “GZIP sayfa sıkıştırma” özelliğini aktif edebilirsiniz. Böylece sitenize ait sayfaları sıkıştırarak sayfaların açılış ve yüklenme hızını arttırabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce sunucu firmanızla bir görüşün çünkü bazı sunucu firmalarında bu özellik “Default” olarak bulunur ve bu durumda siteniz hata verebilir.
Joomla gzip sayfa sıkıştırma nasıl yapılır beraber bir bakalım.
GZIP sayfa sıkıştırma özelliğini açmak için öncelikle yönetim merkezine girerek aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi, burada bulunan “Sistem” sekmesinin üstüne gelince altında açılan “Genel Yapılandırma” sekmesine tıklıyoruz.
 
[Resim: 13-1.jpg]
 
Genel yapılandırma kısmına girince karşınıza aşağıdaki resimde yer alan ekran açılacaktır. Resimde numaralandırdığımız yerleri takip ederek ayarları yapabilirsiniz

[Resim: 13-1.jpg]

[li]Genel yapılandırma bölümüne girdikten sonra “Sunucu” sekmesine tıklıyoruz.[/li]
[li]Açılan ekrandaki sunucu ayarları kısmında yer alan “GZIP sayfa sıkıştırma” sekmesinde “Evet” seçerek “Kaydet & Kapat” butonuna tıklıyoruz.[/li]
[li][Resim: 14.jpg]
 
2 – Güçlü Bir Hosting Seçin
Sitenizi optimize ederken hosting paketinizin özellikleri ile sınırlı kalacağınız için hosting alırken dikkatli bir inceleme sonrası karar verin. Bu yüzden büyük bir hosting şirketi ile anlaşmak daha doğru olacaktır. Ayrıca sitenizin web alanı, aylık trafiği, veri aktarımı, yedekleme ve destekleme ver, tabanı tipi özelliklere dikkat etmelisiniz.
3 – Tema Optimizasyonu
Web sitenizin performansı için Joomla tema tasarımı çok önemlidir. Hatalı kodlanan ya da gereksiz javascript ya da görseller içeren tema kullanmanız halinde sitenizin yavaşlaması normaldir. Bu yüzden tema seçiminde bunları kullanmamaya dikkat edin. Tema kodlaması içindeki görünmeyen yorum ve açıklama satırları da sitenizi yavaşlatacağı için pek fazla tercih etmeyin.
4 – Joomla Önbelliğinin Etkileşimi(Enable Joomla Cache)
Joomla’da üç çeşit önbellek hizmeti vardır: Bileşen Görünümleri,Sayfa Görünümleri ve Modül Görünümler
Varsayılan olarak kapalı önbelleklemeyi açmanız gerek. Bunun için Sistem > Genel Yapılandırma diye ilerleyerek aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi cache’i Conservative olarak ayarlayın. Cache time ise arzunuza göre 15 dakika gibi bir süre yapabilirsiniz. böylece bu zaman aralığına kadar site önbellek görüntüsü değişmeyecektir.
 
[Resim: 15.png]
“Uzantılar”a girerek “Eklenti Yöneticisi” sistem önbellek eklentisini bulun ve etkinleştirin.
 
[Resim: 16.png]
 
5 – Gereksiz Uzantıları Kaldırın
Uzantılar mutlaka ki her Joomla sitesinde yer alacaktır. Ancak uzantıların iyi seçilmesi çok önemlidir. Mesela sitenize önceden yüklediğiniz ama artık kullanmadığınız modülleri ve bileşenleri kapatmayın, tamamen silin. Çünkü kullanılmayan her eklenti sitenizi yavaşlatır ve bunları tamamen kaldırmadıkça da sitenizden istediğiniz performansı alamayabilirsiniz.
6 – Resimlerin Optimize Edilmesi
Sitenizde resim kullanmanız çok önemlidir. Bu yüzden mutlaka ki sitenizde resimler yer alacaktır. Ancak resimler diğerlerine göre daha çok yer kapladığından en iyi şekilde optimize edilmesi gerekir. Bunun için de öncelikle uygun boyutta resim kullanın. mesela daha küçük kullanacağınız bir resmin büyük halini sitenizde bulundurmayın. Küçük halini sisteme kaydedin. Sıkıştırma seçeneklerini kullanarak da ölçüyü azaltabilirsiniz.
7 – CSS+Javascript Optimizasyonu
Joomla sitelerinin çoğu CSS ve JavaScript dosyalarına sahip ancak site çalışınca çok fazla zaman aldığı için sitenizi yavaşlatırlar. Bunu çözmek için dosyaları sıkıştırarak ve içine birden fazla dosya ekleyerek birleştirebilirsiniz. Ancak bununla uğraşmak zor gelirse bu iş için geliştirilen eklentileri aşağıda resimlerde gösterildiği gibi kullanabilirsiniz.
 
 
[Resim: 17.png] [Resim: 18.png]
8 – Hızlandırılmış Uzantıları Kullanma
Sitenizi hızlandırmak için yapacağınız en basit şeylerden birisi de hızlandırılmış uzantıları kullanmak olmalıdır. Bu eklentileri kurup yapılandırdıktan sonra siteniz fark edilir derecede hızlanacaktır.
9 – Veritabanı Bakımını Yapmayı Unutmayın
Veritabanı tablolarının bakımını yapmak sitenizin daha sağlıklı çalışmasını ve hızlanmasını sağlar. Bu işlemi sunucu paneli üzerine gelerek “PhpMyAdmin” girişi yapın ve tüm tabloları seçin. Açılan kutucuk içinden de “Tabloyu Onar” seçeneğine tıklayarak onarma işlemini tamamlayın. Bu işlemi belli aralıklarla yapmayı ihmal etmeyin.
10 –  İyi Bir Sunucu Kullanın
Kullandığınız sunucu da sitenizin hızı için çok önemlidir. Bu yüzden sunucu olarak Joomla iyi bir şekilde optimize olan sunucu firmalarını seçmeye özen gösterin.[/li]
Kayıtlı Üye
*
Şuan Çevrimdışı
Geribildirim Puanı: (0)
2
(Mesajlar)
1
(Konular)
Jul 2020
(Kayıt Tarihi)
#2
07-07-2020, 02:47 PM
Tşk ediyorum


Anahtar Kelimeler

Joomla Sistemimi Nasıl Hızlandırabilirim?, Joomla Sistemimi Nasıl Hızlandırabilirim? indir, Joomla Sistemimi Nasıl Hızlandırabilirim? Videosu, Joomla Sistemimi Nasıl Hızlandırabilirim? online izle, Joomla Sistemimi Nasıl Hızlandırabilirim? Bedava indir, Joomla Sistemimi Nasıl Hızlandırabilirim? Yükle, Joomla Sistemimi Nasıl Hızlandırabilirim? Hakkında, Joomla Sistemimi Nasıl Hızlandırabilirim? nedir, Joomla Sistemimi Nasıl Hızlandırabilirim? Free indir, Joomla Sistemimi Nasıl Hızlandırabilirim? oyunu, Joomla Sistemimi Nasıl Hızlandırabilirim? download


Hızlı Menü:

TÜM GENEL SORUNLAR İÇİN : genel@googlefanforum.com - BAN SORUNLARI İÇİN : ban@googlefanforum.com - REKLAM VERMEK İÇİN : reklam@googlefanforum.com