*  Firmalara bağımsızlık sağlayan "Web Tabanlı Uygulamalar" | Özel Yazılım Geliştirme
0
Yorum
657
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Kayıtlı Üye
*
Şuan Çevrimdışı
Geribildirim Puanı: (0)
202
(Mesajlar)
202
(Konular)
May 2020
(Kayıt Tarihi)
#1
05-07-2020, 09:50 PM
Web tabanlı uygulama, yalnızca ağ bağlantısı üzerinden HTTP protokolü kullanılarak erişilebilen, cihazın hafızası yerine internet tarayıcısı yardımıyla çalıştırılabilen uygulamalardır.

Web tabanlı uygulamalar, bilgisayarınızın depolama belleği üzerinde aktif olarak yer almaz ve internet tarayıcıları yardımıyla kullanılırlar. Buna karşın bazı web tabanlı uygulamalar istemci tabanlı olarak çalışabilir ve ufak bir kod parçanın bilgisayarınıza indirilmesi gerekebilir.Web tabanlı uygulamalar aynı zamanda web uygulamaları, internet uygulamaları, internet yazılımları şeklinde farklı isimlerle de kullanılabilir. Terimin çok fazla varyasyonunun olması nedeniyle sıklıkla bulut tabanlı uygulama kavramı ile de karıştırılabilmektedirler. Oysa web tabanlı uygulamalar haberleşmek için HTTP protokolünden faydalanırlar.


Web Tabanlı Uygulama Geliştirme

Web tabanlı uygulamalar, yalnızca programlama dilleri yardımıyla oluşturulurlar. Bir web uygulaması geliştirmek için kullanabileceğiniz birçok farklı programlama dili vardır. Her dilin işlevi, yapısı ve kullanım özellikleri ayrı olmasına karşın bir yazılım birçok programlama dili kullanılarak aynı işlevlere sahip olarak meydana getirilebilir. Örneğin PHP ile hazırladığınız bir blog sistemini ASP.NET ile de hazırlayabilirsiniz.
Geliştirmek istediğiniz yazılımın özelliklerine göre farklı programlama dillerinin ve veri tabanı sistemlerinin de kullanılması gerekebilir. Bu da daha çok programlama dili bilmeyi gerektirir.

Web Tabanlı Uygulama Örnekleri
İnternet tarayıcınız üzerinden kullandığınız ve HTTP protokolü yardımıyla haberleşmesini sağlayan yazılımların tümü web tabanlı uygulamalara birer örnektir.

İnternet dünyasının gelişmesi ile birlikte internette statik sayfa düzeni terk edilmiş ve web uygulamaları kullanılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda, bugün internette kullandığımız birçok servisin bir web tabanlı uygulama veya bulut tabanlı uygulamaya örnek olabileceğini söyleyebiliriz. Bilinen en önemli web tabanlı uygulama örnekleri şöyledir;
• Facebook
• Google
• eBay
• Amazon
• YouTube
• WordPress
• Drupal
• Skype Web
• WhatsApp Web

Web Uygulamalarının Avantajları
Web uygulamaları herhangi bir program kurma ve yükleme işlemi yapmadan kullanılabilmektedir. Web uygulaması sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun internet vasıtası ile müşterilerinize ulaşabilirsiniz.


Web uygulamaları  performans konusunda da esneklik sağlar. Hangi tarayıcı olursa olsun çalışır. Program indirmeye ya da bir yükleme yapmaya gerek olmayan web uygulamaları güncelleme de gerektirmez. Sunucunun olduğu bilgisayar da güncelleme yapıldığında uygulama kullanan tüm bilgisayarlar güncellenmiş olur. Böylece ikinci bir işleme gerek kalmadan sunucunun yapacağı güncelleme ile tüm erişen kullanıcılar güncel kullanıma ulaşırlar. Web uygulaması ile birden fazla kullanıcı sunucudaki sitemi özel yetkilendirme ile uzaktan kullanabilirler.

Avantajlarına maddeler halinde bakarsak;
• Birbirinden bağımsız lokasyonlardan anında erişim imkanı
• Mobil araçlarla entegre saha içi uygulamalarda kullanım imkanı
• Düşük maliyet
• Hedef kitleye daha yakın olma
• Güncelleme kolaylığı
• Daha fazla güvenlik

Yukarıda belirttiğimiz avantajların yanı sıra bir çok kullanım kolaylığı ve yönetim avantajlarını da barındıran web uygulamaları, sistem mimarisinin yanı sıra hız ve performans açısından da altyapıya endeksli çalışmaktadır.

Neden Web Tabanlı Uygulama?
Neden web tabanlı uygulama kullanıldığına değinmek gerekirse  en basit örnek olarak evinde özel el işi ürünler hazırlayan bir kişi bunu kendi internet sitesi ile başka hiç bir şeye ihtiyaç duymadan evinden kolaylıkla pazarlayabilir.
Web uygulama ile mümkün olan bu sistem açılacak internet sitesi ile kolayca geniş kitlelere ulaşma imkânına dönüşür.

Web uygulamaları daha geniş çaplı olarak da kullanım sağlar. Büyük çaplı e-ticaret siteler web uygulamaları ile merkezde yönetim ve denetim sistemlerine hakim olarak kolayca işlemleri sağlayabilir. Bunun için web uygulamaları internet tabanlı erişim ile işlevsel çözümler oluşturur. Karalar, bilgilendirmeler ve her türlü işlem merkezden kolayca yapılabilir.Bu imkanlarla web tabanlı uygulamalar kullanıcılara birçok şekilde pratiklik sağlar.
Bu durumu teknik açıdan ele aldığımızda işletim sisteminden bağımsız olarak çalışan web tabanlı uygulamalar site yönetimi için çok büyük bir  avantaj sağlar. Kullanıcılara ayrı ayrı işletim sistemlerine göre ulaşmak yerine tüm kullanıcı grubuna tek komut ile ulaşma imkanı sağlayan web tabanlı uygulamalar sayesinde bilgisayarında herhangi bir tarayıcıdan kullanıcı web adresinize kolayca ulaşarak adresinizden alışveriş yapabilir, açıklamaları okuyabilir ya da web adresiniz hangi alanda hizmet veriyorsa o hizmetler kullanıcıya ulaştırılabilir.
Bu uygulamaları kullanmak için ekstra bir CD ya da USB kullanımı ya da program yüklemesi gerekmez. Bunun için  kullanıcı sadece tarayıcısını açar ve web adresi üzerinden istediği işlemleri yaparak hizmetlere ulaşabilir.
Yazılım için herhangi bir yükseltme ve yama işlemi de gerekmez. Bu gibi durumlar gerekirse sunucu yazılımı sağlayıcı firma tarafından takip edilerek belirli aralıklarla bu işlemler sağlanacaktır. Web tabanlı uygulamanın en önemli avantajlarından biri de sistem çökme gibi durumlardır. Web tabanlı uygulamalarla bu durumları dert etmenize gerek kalmaz. Gerektiği takdirde hemen farklı bir cihaza geçerek işlemlere devam edilebilir.
Mobil Uygulamalar ile Entegrasyon
Günümüzde giderek yaygınlaşan mobil uygulamalar ile telefonlara da kurulabilen browserler ile web tabanlı uygulamalara erişim daha da yaygınlaşmıştır. Her an ve her yerden ulaşılabilen web tabanlı uygulamalarla çok cüzi miktarda ücret ile web sitenizi yönetebilir gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Nerede olduğunuzun hiçbir önemi olmaz. İş yerinde, arabada evde, her yerde. Sadece internet bağlantınızın olması yeterlidir.
Web tabanlı uygulamalar sayesinde tedarikçiler, müşteriler, kullanıcılar ve çalışanlar tek sistem üzerinde kolayca buluşturulur ve ortak amaç doğrultusunda işlem yapılabilir.
New Bilişim Teknolojileri olarak;
Güncel internet teknolojilerine uyumlu, ihtiyacınıza ve işinize özel web tabanlı yazılımlar geliştiriyor; personelden, zamandan ve birçok ekstra maliyetten tasarruf etmenizi sağlıyoruz.
Mobil ve masaüstü uygulamaların her durumda kullanışlı olmadığını biliyor, şirket içinde  kullandığınız en basit bir örnekle cari programınıza bazen ofis dışında da ihtiyacınız olabildiğini düşünüyoruz.
Bu ve benzeri durumlarda Web Tabanlı Uygulamalar ve Sistemler sizin için ideal olacaktır. Bütün işlerimizi yaptığımız mobil cihazlarda bir uygulama yaptırmak çok zahmetli olabilir. Nedeni ise farklı platformlarda bulunan cihazlara farklı uygulamalar yazılması gerekliliğidir.
Yani yaptırdığınız uygulamayı hem IOS hem de Android olarak farklı iki platformda yaptırmanız gerekir. Bu durumda size iki farklı maliyet oluşturur.


Anahtar Kelimeler

Firmalara bağımsızlık sağlayan "Web Tabanlı Uygulamalar" | Özel Yazılım Geliştirme, Firmalara bağımsızlık sağlayan "Web Tabanlı Uygulamalar" | Özel Yazılım Geliştirme indir, Firmalara bağımsızlık sağlayan "Web Tabanlı Uygulamalar" | Özel Yazılım Geliştirme Videosu, Firmalara bağımsızlık sağlayan "Web Tabanlı Uygulamalar" | Özel Yazılım Geliştirme online izle, Firmalara bağımsızlık sağlayan "Web Tabanlı Uygulamalar" | Özel Yazılım Geliştirme Bedava indir, Firmalara bağımsızlık sağlayan "Web Tabanlı Uygulamalar" | Özel Yazılım Geliştirme Yükle, Firmalara bağımsızlık sağlayan "Web Tabanlı Uygulamalar" | Özel Yazılım Geliştirme Hakkında, Firmalara bağımsızlık sağlayan "Web Tabanlı Uygulamalar" | Özel Yazılım Geliştirme nedir, Firmalara bağımsızlık sağlayan "Web Tabanlı Uygulamalar" | Özel Yazılım Geliştirme Free indir, Firmalara bağımsızlık sağlayan "Web Tabanlı Uygulamalar" | Özel Yazılım Geliştirme oyunu, Firmalara bağımsızlık sağlayan "Web Tabanlı Uygulamalar" | Özel Yazılım Geliştirme download


Hızlı Menü:

TÜM GENEL SORUNLAR İÇİN : genel@googlefanforum.com - BAN SORUNLARI İÇİN : ban@googlefanforum.com - REKLAM VERMEK İÇİN : reklam@googlefanforum.com