*  Google AMP – Siteyi AMP Yapma
0
Yorum
888
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Kayıtlı Üye
*
Şuan Çevrimdışı
Geribildirim Puanı: (0)
201
(Mesajlar)
201
(Konular)
May 2020
(Kayıt Tarihi)
#1
05-04-2020, 02:12 PM
Google AMP (Accelerated Mobile Pages) yani türkçesi Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, web site yayıncılarının içeriklerini mobil uyumlu ve kullanıcılara anında gösterebilmesi için geliştirilen açık kaynaklı bir projedir.
Yani? [Resim: 1f642.svg]
Yani diyelim akıllı telefonunuzda Google’da bir arama yaptınız ve karşınıza aşağıdaki haberler çıktı. Fotoların sağ üst köşelerine dikkat ederseniz, şimşek işareti göreceksiniz. Bu işaret siteyi amp yapma için Google Amp kullandığını göstermektedir.
[Resim: WhatsApp-Image-2020-02-14-at-13.58.22-512x1024.jpeg]
Eğer bu işareti gördüğünüz bir arama sonucuna tıklarsanız, ilgili sayfa karşınıza düşündüğünüzden çok hızlı bir şekilde çıkacak demektir. Hiç beklemek yok anlayacağınız.
Şimdi sırayla AMP ile ilgili merak edeceğinizi düşündüğünüz şeyleri kendim sorup kendim cevaplayayım…Smile
Neden Google AMP Diye Bir Şey Ortaya Çıktı?
Google, web site sahiplerine hep site hızının ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Özellikle e-ticaret sitelerinin yakalayacağı 1 saniyelik ekstra hız, ciro anlamında çok büyük anlamlar taşımaktadır.
Durum böyle olunca, site hızı konusunda Google’dan ilginç bir gelişme beklemek de saçma olmayacaktır herhalde.
Google’ın resmi açıklaması:
Video, animasyon veya zengin grafik barındıran web sayfalarının anında yüklenmesini istiyoruz. Ayrıca aynı kodun telefon, tablet veya herhangi bir mobil aygıt fark etmeksizin çalışmasını ve içeriklerin kullanıcılara anında sunulmasını istiyoruz.
Siteyi AMP Yapma
Google AMP, aslında bir HTML5 sadece bildiğimiz basit HTML e göre kısıtlamaları var. AMP Javascript HTML sayfalarının hızlıca oluşturulmasını ve Google AMP Önbellekleme ise bu sayfaların hızlıca sunulmasını sağlıyor.
Konunun teknik detayları ilginizi çok çektiyse, AMP projesinin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Ben konuyu biraz daha basit şekilde anlatmaya devam ediyorum.
AMP yani hızlandırılmış mobil sayfalar, aslında CDN mantığı ile çalışıyor. Yani içerik her zaman ön bellekte hazır bekliyor, kullanıcılar ise güncel içeriğe sunucu süresini beklemek zorunda kalmadan erişebiliyor.
Daha basit anlatmanın da yolları vardır herhalde ama benden bu kadar [Resim: 1f642.svg]
Google AMP Hangi İş Modelleri İçin Daha Uygun?
Aslında bu mantık haber ve içerik siteleri için kulağa mantıklı gelse de, e-ticaret siteleri de bu projenin faydalarından yararlanmaktadır. Google AMP, eticaret satış arttırma yöntemlerinden biridir.
Google AMP SEO için Ne Anlama Geliyor?
Google’ın dediğine göre Hızlandırılmış Mobil Sayfalarının Google sonuçları üzerine direkt bir etkisi yok. Ancak hepimiz biliyoruz ki site açılış hızı, Google arama sonuçlarını etkileyen bir faktör. Dolayısıyla bu durum biraz kafa karıştırıcı.
Google yaptığı birçok yeniliği hemen arama motoru sonuçlarına yansıtmıyor. Önce web sitelerin yapılacak değişiklikleri anlamasını ve bu değişiklikleri doğru uygulamasını bekliyor. Ama bir süre sonra bu değişiklikler arama motoru sonuçlarını etkilemeye başlıyor; örnek: https veya mobil uyumluluk.
Peki bu işin herhangi bir sıkıntısı yok mu? var tabii…
Öncellikle AMP sürecinde kaliteli bir yazılımcıya ihtiyacınız var çünkü AMP için özel html etiketleri gerekecektir. Düşünün ki, web sitenizin masaüstü ve mobil versiyonları vardı; artık AMP versiyonu da olacak [Resim: 1f642.svg]
Eğer WordPress kullanacaksanız, yine basit eklentiler ile bu geçişi yapabilirsiniz. Bknz: WordPress nedir
Onu da anlatayım [Resim: 1f642.svg]
Google AMP WordPress Kurulumu
Birçok web site WordPress alt yapısını kullandığı için AMP konusunda da birçok eklenti çoktan yazıldı ve kullanılmaya başlandı bile.
Üzerinde çokça SEO deneyi yaptığım bir siteye bir süre önce size anlatacağım AMP WordPress eklentisini kurdum. Eğer bu makaleyi unutmazsam ilerleyen zamanlarda size karşılaştığım sonuçları da iletiyor olacağım. [Resim: 1f642.svg]
Eklentinin adı: AMP for WP – Accelerated Mobile Pages
Bu eklentiyi kurduktan sonra sizden bir eklenti daha kurmanız istenecek, o zaman da AMP eklentisini kurmanız gerekecektir. Gerekli basit ayarlamaları yaptıktan sonra AMP hemen aktif olacaktır.
Tam da burda belki ufak bir şok geçirmiş olabilirsiniz [Resim: 1f642.svg] Çünkü sitenizin görüntüsü değişti artık, hatta URL’leriniz bile değişti [Resim: 1f642.svg]
Web site masaüstü versiyon: http://www.birazsaglik.com/
Web site AMP versiyon: http://www.birazsaglik.com/?amp
Aradaki farkı görmek istiyorsanız iki sayfayı da inceleyebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler

Google AMP – Siteyi AMP Yapma, Google AMP – Siteyi AMP Yapma indir, Google AMP – Siteyi AMP Yapma Videosu, Google AMP – Siteyi AMP Yapma online izle, Google AMP – Siteyi AMP Yapma Bedava indir, Google AMP – Siteyi AMP Yapma Yükle, Google AMP – Siteyi AMP Yapma Hakkında, Google AMP – Siteyi AMP Yapma nedir, Google AMP – Siteyi AMP Yapma Free indir, Google AMP – Siteyi AMP Yapma oyunu, Google AMP – Siteyi AMP Yapma download


Hızlı Menü:

TÜM GENEL SORUNLAR İÇİN : genel@googlefanforum.com - BAN SORUNLARI İÇİN : ban@googlefanforum.com - REKLAM VERMEK İÇİN : reklam@googlefanforum.com