*  W3 Total Cache Ayarları 2021 (En İyi Yapılandırma)
0
Yorum
130
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Kayıtlı Üye
*
Şuan Çevrimdışı
Geribildirim Puanı: (0)
1
(Mesajlar)
1
(Konular)
Jun 2021
(Kayıt Tarihi)
#1
06-18-2021, 12:06 PM
Hızlı yüklenen WordPress web sitelerinin sırrını merak ediyorsanız, bu tabii ki cache eklentileridir. Web sitenizi hızlandırmak istediğinizde pek çok WordPress cache eklentisi ile karşılaşırsınız. Bu eklentilerden önemli biri de W3 Total Cache eklentisidir. WordPress web siteniz için doğru yapılandırılmış W3 Total Cache ayarları ile hızlı bir web sitesine kavuşabilirsiniz.

Makalemizde W3 Total Cache eklentisi nasıl kurulur, W3 Total Cache için en iyi performans gösteren ayarlar nasıl yapılır anlatacağız.

[Resim: image-162.png.webp]

W3 Total Cache Kurulumu

W3 Total Cache eklentisinin kurulumu diğer eklentilerde de olduğu gibi oldukça basittir. Yapmanız gereken tek şey WordPress yönetim paneli > Eklentiler > Yeni eklenti menüsünde arama yaparak yükleyebilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan sonra “Etkinleştir” butonuna tıklayın. W3 Total Cache eklentisinin kurulumu işte bu kadar basit. Ayrıca eklentiyi W3 Total Cache WordPress eklenti sayfasında da indirebilirsiniz.
W3 Total Cache Eklenti Ayarları

W3 Total Cache ücretsiz Worpdress cache eklentileri arasında önemli bir eklentidir. Eğer eklenti ayarlarını nasıl doğru yapılandırabileceğinizi anlarsanız, hızlı bir WordPress sitesine sahip olabilirsiniz.

WordPress konusunda yeni olan kullanıcılar için bu ayarlar ve yapılandırmalar oldukça zor ve kafa karıştırıcı olabilir. Makalemizde bu ayarların her birini tek tek inceleceğiz.


General Settings

WordPress yönetici panelinizdeki Performance menüsü altındaki > General Settings butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu menü içinde page cache, minify, database cache gibi önemli ayarlar bulunmaktadır.


1. Page Cache

Page Cache, W3 Total Cache eklentisinin en önemli bölümdür. Bu özelliği aktif ettiğinizde sitenizin performansı önemli ölçüde artacaktır.

Page Cache: Page cache bölümü sayfa önbellek ayarlarının yapıldığı bir bölümdür. Statik önbellek sayfalarını kullanmak için bu alanı “Enable” olarak işaretleyin.

Page Cache Method: Önbellekleme işleminin hangi metot ile yapılacağının ayarlandığı bölümdür. “Disk: Enhanced” olarak ayarlanmalıdır.


2. Minify
Minify, menüsü web sitenizin HTML, CSS ve JS kaynaklarının küçültülmesini sağlar. Daha iyi performans için bu alandaki özellikleri kullanmalısınız.


Minify: Küçültme (sıkıştırma) işlemini etkinleştirmek için “Enable” olarak ayarlayın.
Minify Mode: Manuel olarak ayarladığınızda Minify ayarları sekmesinde küçültülecek dosyaları kendiniz seçebilirsiniz. Auto olarak ayarlarsanız eklenti otomatik olarak küçültülecek dosyaları tahmin eder. Bu ayar bazı durumlarda temanızda bozukluğa sebep olabilir.

Minifiy Cache Method: Küçültme (sıkıştırma) işleminin hangi metot ile yapılacağının ayarlandığı bölümdür. “Disk: Enhanced” olarak ayarlanmalıdır.

HTML Minifer: HTML küçültme bölümüdür. Varsayılan olarak gelen “Minify (default)” ayarları kullanabilirsiniz.

JS Minifer: JavaScipt küçültme bölümüdür. Varsayılan olarak gelen “JSMin (default)” ayarları kullanabilirsiniz.

CSS Minifer: CSS küçültme bölümüdür. Varsayılan olarak gelen “Minify (default)” ayarları kullanabilirsiniz.

3. Database Cache

Veritabanı, yazılarınızın, sayfalarınızın, eklenti ve diğer her şey için verilerin depolandığı yerlerdir. Veritabanı önbelliği özelliğini etkinleştirerek, veritabanınızın performansını artırabilirsiniz.

Database Cache: Veritabanı önbellekleme özelliğini aktif etmek için “Enable” olarak ayarlayın.
Database Cache Method: Önbellekleme metodu için “Disk” özelliğini seçin.

5. Browser Cache

Tarayıcı önbelleği, kullanıcıların tarayıcısındaki statik kaynakları önbelleğe alarak sitenizi hızlandırır ve böylece tarayıcı statik içeriği sürekli olarak yükleme ihtiyacı duymaz. Özelliği etkinleştirmek için “Enable” kutusunu işaretleyin.

6. CDN

CDN, statik içeriklerinizi tek bir sunucu yerine birden çok bulut sunucudan sunmanıza imkan tanıyan içerik dağıtım ağı anlamına gelir. CDN ile sunucu yükünü azaltabilir ve web sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlar.

Eğer bir CDN hizmetiniz varsa bu bölümden aktif edebilirsiniz.

7. Reverse Proxy

Proxyler genellikle özel sunucu gerektiren gelişmiş bir kavramdır. Bu sebeple bu bölümü devre dışı bırakın ve işaretleme yapmayın.

8. User Experience
Kullanıcı deneyimi bölümü, web site deneyiminizi iyileştirir ve sayfa açılış sürelerinizi hızlandırır. Bu bölümdeki tüm ayarları işaretleyebilirsiniz.

Lazy Load Images: Lazy load özelliği, tarayıcının alt bölümünde kalan görsellerin öncelikli olarak yüklenmemesi, kullanıcının sayfayı kaydırdıkça yüklenen görsel özelliğidir. Bu özellik açılış sayfanızın daha hızlı yüklenmesini sağlar. İlgili alanı işaretleyerek aktifleştirin.


Anahtar Kelimeler

W3 Total Cache Ayarları 2021 (En İyi Yapılandırma), W3 Total Cache Ayarları 2021 (En İyi Yapılandırma) indir, W3 Total Cache Ayarları 2021 (En İyi Yapılandırma) Videosu, W3 Total Cache Ayarları 2021 (En İyi Yapılandırma) online izle, W3 Total Cache Ayarları 2021 (En İyi Yapılandırma) Bedava indir, W3 Total Cache Ayarları 2021 (En İyi Yapılandırma) Yükle, W3 Total Cache Ayarları 2021 (En İyi Yapılandırma) Hakkında, W3 Total Cache Ayarları 2021 (En İyi Yapılandırma) nedir, W3 Total Cache Ayarları 2021 (En İyi Yapılandırma) Free indir, W3 Total Cache Ayarları 2021 (En İyi Yapılandırma) oyunu, W3 Total Cache Ayarları 2021 (En İyi Yapılandırma) download


Hızlı Menü:

TÜM GENEL SORUNLAR İÇİN : genel@googlefanforum.com - BAN SORUNLARI İÇİN : ban@googlefanforum.com - REKLAM VERMEK İÇİN : reklam@googlefanforum.com