*  Adobe Flash’da Action Script 3.0 Nedir? (GAD-AF14)
0
Yorum
868
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Kayıtlı Üye
*
Şuan Çevrimdışı
Geribildirim Puanı: (0)
200
(Mesajlar)
199
(Konular)
May 2020
(Kayıt Tarihi)
#1
05-11-2020, 11:21 AM
Merhaba Grafik Animasyon derslerinde Adobe Flash CS6 programında animasyonlar yapmayı öğrendik. Bu animasyonları yaparken hiç bir kod kullanmadık. Şimdi bu işlemleri ve daha fazlasını kodlarla nasıl yapacağımızı öğreneceğiz. Bunun için Flash ile birlikte kullandığımız bir script dili var Action Script. Hemen akla Action Script Nedir? sorusu gelecek. Biraz Action Script ten bahsedelim.
Action Script Nedir?
1995 yılında ilk olarak ortaya çıkan animasyon yazılımında kullanılan komutlar temel animasyon ve yönlendirme komutları olarak kullanıcıya sunulmuştur. Bunlar 12 temel komuttan oluşmaktaydı. Her yeni versiyonla bu komutlara, yeni komut setleri eklenmiş ve her versiyonda farklı ihtiyaçlara karşılık vermiştir. Animasyon yazılımının 5. versiyonunda tam olarak bir uygulama diline dönüşmüş ve Action Script ismini almıştır.
Animasyon yazılımı geliştikçe Action Script dili de gelişmiş, Action Script 2.0 ve Action Script 3.0 versiyonuna ulaşmıştır. Action Script dili ECMAscript (İnternette istemci üzerinde çalışan programlar için geliştirilmiş dil standardı) üzerine inşa edilmiştir, ECMAscript, JavaScript’in esasını oluşturduğu için birçok geliştirici için Action Script’i anlamak kolaydır. Programlama özellikleriyle animasyon yazılımı üzerinde her türlü kontrol sağlanmış internet siteleri, internet siteleri için uygulamalar, oyunlar ve buna benzer birçok uygulama geliştirilebilir.
ActionScript 3.0, nesne tabanlı programlama konusunda temel bilgisi olan geliştiricilere tanıdık gelen sağlam bir programlama modeli sunar.
ActionScript 3.0’ın önceki ActionScript sürümlerinden daha gelişmiş olan bazı önemli özellikleri arasında şunlar yer alır:
• AVM2 adı verilen ve yeni bir bayt kodu talimat kümesi kullanıp önemli ölçüde performans artışı sağlayan yeni bir ActionScript Virtual Machine.
• Önceki derleyici sürümlerinden daha derin eniyileştirmeler gerçekleştiren daha modern bir derleyici kodu
• Düşük düzeyde nesne denetimi ve gerçek bir nesne odaklı model içeren, genişletilmiş ve geliştirilmiş bir uygulama programlama arabirimi (API)
• XML için ECMAScript (E4X) belirtimini (ECMA-357 sürüm 2) esas alan XML API’si. E4X, dilin yerel veri türü olarak ECMAScript’e XML ekleyen bir dil uzantısıdır.
• Belge Nesnesi Modeli (DOM) Düzey 3 Olaylar Belirtimi’ni esas alan bir olay modeli
ActionScript ile zaman çizgisini kontrol edebilirsiniz. Yaptığınız animasyonlara etkileşim veya çeşitli şartlar ekleyebilir, animasyonun istediğiniz şekilde akmasını sağlayabilirsiniz. Sahneye düğmeler, yazı kutuları vb. form bileşenleri ekleyip kullanıcı ile etkileşime girebilirsiniz. Yapılabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlıdır.
ActionScript 3.0 diliyle ActionScript yeni bir boyuta taşınmış ve güçlü bir programlama dili olmuştur. ActionScript 3.0 nesne tabanlı (OOP) bir programlama dilidir. Eski tarz prosedürel kodlama olanağı da bulunmaktadır. Bu sayede isteyen OOP programlama yapabildiği gibi isteyenler prosedürel programlama da yapabilmektedir. Esnek bir dildir. İsteyen herkes kendi sınıfını oluşturup animasyon yazılımı için de kullanabilir. Sunucu tarafında çalışan çeşitli internet programlama dilleri (php,asp,asp.net,java vb.) ile uyumlu çalışabilmektedir.


Anahtar Kelimeler

Adobe Flash’da Action Script 3.0 Nedir? (GAD-AF14), Adobe Flash’da Action Script 3.0 Nedir? (GAD-AF14) indir, Adobe Flash’da Action Script 3.0 Nedir? (GAD-AF14) Videosu, Adobe Flash’da Action Script 3.0 Nedir? (GAD-AF14) online izle, Adobe Flash’da Action Script 3.0 Nedir? (GAD-AF14) Bedava indir, Adobe Flash’da Action Script 3.0 Nedir? (GAD-AF14) Yükle, Adobe Flash’da Action Script 3.0 Nedir? (GAD-AF14) Hakkında, Adobe Flash’da Action Script 3.0 Nedir? (GAD-AF14) nedir, Adobe Flash’da Action Script 3.0 Nedir? (GAD-AF14) Free indir, Adobe Flash’da Action Script 3.0 Nedir? (GAD-AF14) oyunu, Adobe Flash’da Action Script 3.0 Nedir? (GAD-AF14) download


Hızlı Menü:

TÜM GENEL SORUNLAR İÇİN : genel@googlefanforum.com - BAN SORUNLARI İÇİN : ban@googlefanforum.com - REKLAM VERMEK İÇİN : reklam@googlefanforum.com