*  Web Sitesi veya Kullanıcı Arayüz Tasarımı Nedir? Web Arayüz Örnekleri.
0
Yorum
632
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 2 Ziyaretçi
Kayıtlı Üye
*
Şuan Çevrimdışı
Geribildirim Puanı: (0)
212
(Mesajlar)
212
(Konular)
May 2020
(Kayıt Tarihi)
#1
05-11-2020, 10:12 AM
Bu yazımda sizlere web arayüz tasarımının ne olduğunu anlatacağım ve yazının sonunda örnekler sunacağım. Bunun yanında ben de freelance olarak çalışan web arayüz tasarımcısıyım. Kişisel veya firmanız için bir web sitesi yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki bilgilerden bana ulaşabilirsiniz:
Alıntı:info@aedizayn.com
0535 541 28 22
Referanslarım
Web Arayüz Tasarımı Nedir?
Web sitesi veya kullanıcı arayüz tasarımı, bir web sayfasına girdiğinizde karşınızda gördüğünüz tüm öğeleri içeren bütüne denir. Yani bir web sayfasında gördüğünüz tüm yazı içerikleri, resimler, videolar, vb. diğer öğeler web arayüz tasarım içerisinde yer almaktadır.
Bir internet sitesi kurmak için ilk önce bir web tasarımcısına ihtiyacınız olacaktır. Web tasarımcısının ilk işi de sizin için bir ana sayfa arayüz tasarımı oluşturmaktır. Ana sayfa oluşturulduktan sonra web siteniz için gerekli diğer alt sayfalar oluşturulmaya başlanacaktır. Bu alt sayfalar arasında hakkımızda sayfası, ürünler ve hizmetler sayfası, iletişim sayfası gibi bölümler yer almaktadır. Bu diğer alt öğelerde arayüz tasarımı kavramı içerisinde yer almaktadır.
[Resim: arayuz-tasarim.jpg]
Web sitenizin, arayüz tasarımları tamamlandıktan sonra kodlanması gerekecektir ve bunun için de bir Front-End ve gerekirse bir de Back-End Developer ihtiyacınız olacaktır. Benim de dahil olduğum birçok profesyonel web tasarım uzmanı, web arayüz tasarımı ve Front-End Development hizmetlerini sunabilmektedir. Ancak yazılım(back-end) gerektiren konularda destek alınmaktadır. Aynı anda hem arayüz tasarım, front-end ve back-end development yapan birini görmedim.
İnternet sitesi kurma süreci bu şekildedir. Belirttiğim gibi ilk önce kullanıcı arayüz tasarımı tamamlanır, yapılan arayüz örnekleri arasında beğendiğinizi seçersiniz ve html kodlama sürecine geçersiniz. Gerekirse html üzerine kod(yazılım, back-end) giydirilir…
Arayüz Tasarım Sektörü Güncelleme Gerektirir!
Web sayfası tasarımı sürekli güncellenen bir sektördür. Yeni teknolojiler, farklı tasarım trendleri ile sürekli yenilenmektedir. Profesyonel bir tasarımcı her hangi bir web sitesine baktığında o sitenin ne zaman yapılmış olduğunu hemen hemen tahmin edebilir. Aynı şekilde rakipleriniz web sitelerini güncellerken siz güncellemezseniz de sitenize giren kişiler tarafından eski bulunabilir ve olumsuz bir etki yaratabilir.
Bu yüzden web arayüz tasarımınızı ortalama 3-5 yılda bir yenilemenizde fayda olacaktır. Ara sıra web happy wheels sitesi örneklerine bakıp tasarım trendlerinin gittiği noktayı gözlemleyebilir ve ihtiyaç duyduğunuz takdirde kişisel veya firma web site tasarımınızı güncelletebilirsiniz.
Mesela yemeksepeti, kariyer.net, hepsiburada gibi web sitelerine bakarsanız belli dönemlerde tasarımlarını güncellemektedirler. Hem kullanıcı deneyimi için iyileştirme yapmaktalar hem de tasarım trendlerini takip edip güncel görsellerle kendilerini geliştirmekteler.
Arayüz tasarım örneklerine bakabileceğiniz siteler mevcuttur. Bunlardan en iyileri arasında Dribbble, Behance, Pinterest, Deviantart, Instagram, vs. bulunmaktadır. Bu web sitelerine girip arama alanına “web site”, “web design”, “mobile design”, “mobile app” gibi terimlerini yazarak karşınıza çıkan sonuçlardan tasarımlara bakabilirsiniz.
Son olarak beğendiğim birkaç web sayfasını sizinle paylaşmak istiyorum. Aşağıdaki alanda web sitesi örneklerinden kesitleri bulabilirsiniz.
Mesela aşağıdaki Wunderlist üye olma sayfası var. Sağdaki alanda Wunderlist’in ne işe yaradığını anlatmakta. En tepe kısımda bedava olduğu belirtilmiş ve son olarak üyelik işlemlerinde Facebook, Google ve Windows hesaplarınız ile bağlantı yapabileceğinizi görmektesiniz. Olması gereken de budur. Tamamıyla mükemmel bir üyelik sayfası…
[Resim: uye-ol-sayfasi.jpg]

Aşağıdaki örnekte ise hakkımızda sayfası örneği bulunmakta. İlk girişte çok kısa bir tanıtım yazısı ve sayfa ayrıntıları ile aşağı doğru uzamakta. En tepede de hakkımızda sayfasını iyi yönlendirme yaparak hikayemiz, kültürümüz, takım, işler ve iletişim şeklinde menülere ayırmış. Detaylı bilgi verip tek sayfada boğmadan farklı sayfalara yönlendirme yaparak oluşturulmuş güzel bir hakkımızda sayfası.
[Resim: hakkimizda-sayfasi.jpg]

Mükemmel bir ürün detay sayfası. Sayfa aşağıya doğru uzamaktadır. İlk başta güzel bir tasarım ile ürün tanıtımı ve alta doğru daha detaylı ve önemli bilgiler sunulmaktadır.
[Resim: urun-detay.jpg]


Anahtar Kelimeler

Web Sitesi veya Kullanıcı Arayüz Tasarımı Nedir? Web Arayüz Örnekleri., Web Sitesi veya Kullanıcı Arayüz Tasarımı Nedir? Web Arayüz Örnekleri. indir, Web Sitesi veya Kullanıcı Arayüz Tasarımı Nedir? Web Arayüz Örnekleri. Videosu, Web Sitesi veya Kullanıcı Arayüz Tasarımı Nedir? Web Arayüz Örnekleri. online izle, Web Sitesi veya Kullanıcı Arayüz Tasarımı Nedir? Web Arayüz Örnekleri. Bedava indir, Web Sitesi veya Kullanıcı Arayüz Tasarımı Nedir? Web Arayüz Örnekleri. Yükle, Web Sitesi veya Kullanıcı Arayüz Tasarımı Nedir? Web Arayüz Örnekleri. Hakkında, Web Sitesi veya Kullanıcı Arayüz Tasarımı Nedir? Web Arayüz Örnekleri. nedir, Web Sitesi veya Kullanıcı Arayüz Tasarımı Nedir? Web Arayüz Örnekleri. Free indir, Web Sitesi veya Kullanıcı Arayüz Tasarımı Nedir? Web Arayüz Örnekleri. oyunu, Web Sitesi veya Kullanıcı Arayüz Tasarımı Nedir? Web Arayüz Örnekleri. download


Hızlı Menü:

TÜM GENEL SORUNLAR İÇİN : genel@googlefanforum.com - BAN SORUNLARI İÇİN : ban@googlefanforum.com - REKLAM VERMEK İÇİN : reklam@googlefanforum.com