*  HTML, JavaScript, CSS Sıkıştırma / Küçültme – Site Performansını Geliştirme
0
Yorum
700
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 2 Ziyaretçi
Kayıtlı Üye
*
Şuan Çevrimdışı
Geribildirim Puanı: (0)
200
(Mesajlar)
199
(Konular)
May 2020
(Kayıt Tarihi)
#1
05-11-2020, 08:01 AM
[Resim: pasted-image-0-89.png]
HTML, JavaScript ve CSS sıkıştırma / küçültme (minify), kodun çalıştırılması için gerekli olmayan gereksiz tüm karakterleri kaldırma işlemine atıfta bulunan bir programlama terimidir. Kodu küçültmek, sayfa yükleme sürenizi kısaltır ve bu da ziyaretçilerinizi ve arama motorlarını mutlu tutar. Kısacası, bu işlem gereksiz boşluk karakterlerini, yeni satır karakterlerini, yorumları veblok ayırıcıları kodunuzdan kaldıracaktır. Bu tür kaldırılabilir karakterler okunabilirlik ve görsel amaçlar için kullanılır, ancak kodun düzgün yürütülmesi için gerekli değildir. Nihai sonuç olarak, sıkıştırma / küçültme; kodun indirilme, ayrıştırılma ve yürütülme süresini hızlandıracaktır.
Nelere ihtiyacınız olacak?
Adım 1 — Küçültülmemiş HTML, JavaScript ve CSS dosyalarını tespit etmek
Adım 2 — Küçültülmemiş dosyaları değiştirmeSeçenek 1 — HTML, Javascript, CSS Sıkıştırma – Manüel değiştirme
Seçenek 2 — İçerik yönetimi sistemi eklentileri
Seçenek 3 — CloudFlare
Adım 3 — Değişiklikleri test etme
Nelere ihtiyacınız olacak?
Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız var:
•FTP erişimi
Adım 1 — Küçültülmemiş HTML, JavaScript ve CSS dosyalarını tespit etmek
Bu adım için GTMetrix‘i kullanmanızı tavsiye ederim. Sitenizi analiz edin ve küçültülebilecek dosyaların listesi alacaksınız.
HTML, Javascript, CSS Sıkıştırma - Site Analizi
HTML, Javascript, CSS Sıkıştırma - Site Analizi
Adım 2 — Küçültülmemiş dosyaları değiştirme

ÖNEMLİ! Emniyet her zaman önce gelir. Değişiklik yapmadan önce, mevcut sitenizin veya değiştirilecek dosyaların bir yedeğini oluşturduğunuzdan emin olun.
Seçenek 1 — HTML, Javascript, CSS Sıkıştırma – Manüel değiştirme
GTMetrix ile ilgili harika şey, dosya adının yanındaki Optimize Edilmiş Sürümü göster (See optimized version) butonuna tıklayarak CSS, JS ve HTML dosyalarının en iyileştirilmiş sürümünü hemen görebilmenizdir. Bundan sonra, optimize edilmiş dosyaları indirebilirsiniz. Herhangi bir FTP istemcisini kullanarak dosyaları sitenize yükleyin. İndirdiğiniz dosyaların adlarının eski dosyaların adıyla aynı olduğundan emin olunuz.
Seçenek 2 — İçerik yönetimi sistemi eklentileri
WordPress kullanıcıları, aynı hedefe ulaşmak için Better WordPress Minify veya W3 Total Cache gibi eklentileri kullanabilir. W3 Total Cache eklentisinin nasıl kurulacağı ile ilgili ayrıntılı talimatlar için bu rehbere bakabilirsiniz.
Seçenek 3 — CloudFlare
CloudFlare – siteniz ile hosting sunucusu arasında proxy işlevi gören, sitenizi hızlandıran ve koruyan ücretsiz bir servistir. DDoS saldırılarına karşı koruma sunar ve en iyisi, ücretsiz olmasıdır. Ücretsiz plana dahil olan özelliklerden birisi de, CSS, HTML ve JS’yi küçültme araçıdır. Performance -> Auto-Minify bölümünden kaynakların küçültülmesini sağlayabilirsiniz:
CloudFlare Performans
CloudFlare Küçültme

ÖNEMLİ! W3 Total Cache gibi zaten bir küçültme eklentisi kullanıyorsanız, CloudFlare’nin Auto Minify aracını kullanmanız önerilmez. Ayrıca, CloudFlare üçüncü parti kodları ve bağlantıları (Facebook, Twitter)  otomatik küçültür.

Adım 3 — Değişiklikleri test etme
Dosyaları / kodları küçültülmüş sürümleriyle değiştirdikten sonra yapılacak en son şey test etmektir. Bu, GTMetrix ile başka bir analiz çalıştırılarak yapılabilir. Karşılaştırma yapmak için, eski dosyaları küçültülmüş dosyalarla değiştirdikten sonra elde edilen sonuçlar:
HTML, Javascript, CSS Sıkıştırma - Site Analizi
HTML, Javascript, CSS Sıkıştırma - Site Analizi
Sonuç
Bu kısa rehberde HTML, JavaScript ve CSS sıkıştırma ile sitenizin performansını nasıl geliştirebileceğinizi öğrendiniz.


Anahtar Kelimeler

HTML, JavaScript, CSS Sıkıştırma / Küçültme – Site Performansını Geliştirme, HTML, JavaScript, CSS Sıkıştırma / Küçültme – Site Performansını Geliştirme indir, HTML, JavaScript, CSS Sıkıştırma / Küçültme – Site Performansını Geliştirme Videosu, HTML, JavaScript, CSS Sıkıştırma / Küçültme – Site Performansını Geliştirme online izle, HTML, JavaScript, CSS Sıkıştırma / Küçültme – Site Performansını Geliştirme Bedava indir, HTML, JavaScript, CSS Sıkıştırma / Küçültme – Site Performansını Geliştirme Yükle, HTML, JavaScript, CSS Sıkıştırma / Küçültme – Site Performansını Geliştirme Hakkında, HTML, JavaScript, CSS Sıkıştırma / Küçültme – Site Performansını Geliştirme nedir, HTML, JavaScript, CSS Sıkıştırma / Küçültme – Site Performansını Geliştirme Free indir, HTML, JavaScript, CSS Sıkıştırma / Küçültme – Site Performansını Geliştirme oyunu, HTML, JavaScript, CSS Sıkıştırma / Küçültme – Site Performansını Geliştirme download


Hızlı Menü:

TÜM GENEL SORUNLAR İÇİN : genel@googlefanforum.com - BAN SORUNLARI İÇİN : ban@googlefanforum.com - REKLAM VERMEK İÇİN : reklam@googlefanforum.com