*  Timeline (zaman çizgisi)
0
Yorum
648
Okunma
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BU KONUYU DEĞERLENDİR
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Kayıtlı Üye
*
Şuan Çevrimdışı
Geribildirim Puanı: (0)
200
(Mesajlar)
199
(Konular)
May 2020
(Kayıt Tarihi)
#1
05-11-2020, 11:11 AM
SWF dosyalarındaki her şey bir Timeline (zaman çizgisi) üzerine yerleştirilir. Dosya içeriğinin (karelerin) Timeline üzerinde nasıl sıralanmış oldukları dosyanın (animasyonun) nasıl görüntüleneceğini belirler. Timeline sadece tek bir kare de içerebilir. Oynatım kafası (playhead) Timeline boyunca ilerletilerek animasyonun izlenmesi sağlanır. Kare gösterim hızı (frame rate) örneğin 12 fps ise saniyede 12 kare göriintülenir; yani her kare ekranda 1/12 saniye kalır ve oynatım kafası diğer kareye geçer.
Timeline üzerinde içeriğin çizgisel olmayan bir şekilde de dağıtılabilmesi için katmanlar (layer) kullanılır. Katmanlar birbirleri üzerine bindirilebilir ve her biri aynı Timeline’daki diğer katmanlardan daha farklı sayıda kare içerebilir. Bir sonraki uygulamada katmanları daha yakından tanıyacaksınız.
Anahtar kareler (keyframe) Timeline üzerinde bir değişikliğin olduğu yerlerdir. Örneğin yeni bir içeriğin eklenmesi ya da animasyonun değişmesi gibi olaylar anahtar karelerde gerçekleşir. Anahtar kareler ayrıca ActionScript ve ses de içerebilirler. Anahtar karelerin arasında yer alan karelerde değişiklik tanımlanmaz; bir değişiklik tamamlanırsa da o kare artık bir anahtar kareye dönüşmüş olur.
Flash dokümanlarında genellikle birden fazla Timeline bulunur. Flash dokümanınızdaki minik bir film pek çok karenin yanı sıra çok sayıda Timeline da içeriyor olabilir. Birbirleri içine geçmiş çok sayıda Timeline'm aynı çalışma içinde nasıl varolabildiğini Ders 4’te öğreneceksiniz.
Şimdiki uygulamamızda Timeline'i kullanmayı, kareleri seçmeyi, taşımayı ve silmeyi öğreneceğiz. Çalişmamızı yine bookstore2.fla dosyası üzerinde yapacağız.

1. Timeline açık değilse Window > Timeline komutu ile onu açın.
Flash'i başlattığımızda varsayılan olarak açılan Timeline paneli dokümanınızın en üstünde, düzenleme çubuğunun hemen altında yer alır. Paneli göremiyorsanız dokümanın sol üst köşesindeki Timeline düğmesine tıklayarak ya da Window > Timeline komutunu vererek açabilirsiniz.
[center][Resim: 1266135_orig.png]
[/center]


Timeline aslında iki panelden oluşur: Farklı içeriklerin aynı anda kullanılabilecek şekilde düzenlenmesine imkân veren Layers (Katmanlar) paneli ve kareler ile katmanlardan meydana gelen Timeline'ın kendisi. Bir Flash dokümanı oluşturduğunuz zaman Layers panelinde Layer 1 adında bir katman oluşturulur ve Timeline’a bu katman için bir anahtar kare eklenir.
Kırmızı oynatım kafası başlangıçta 1 numaralı konumdadır. Timeline'ın üst kısmında yer alan sayılar karelerin numaralarını temsil eder. Kareler numaraları veya etiketleri (label) ile ayırt edilirler. Karelere etiket vermeyi biraz sonra öğreneceğiz.

2. Katman isimlerini görmek için Timeline’ın genişliğini biraz azaltın.
Bunun için katmanların yer aldığı paneli karelerin bulunduğu panelden ayıran sınır çizgisini biraz sağa çekmemiz gerekiyor. Farenizi bu sınır çizgisinin üzerine getirdiğinizde fare imleci çift yönlü ok şeklini alır, bu noktada tıklayıp sınır çizgisini sağa ya da sola taşıyabilirsiniz.

İpucu: Yeni katmanlar ekledikçe Layers panelinin içeriği kaydırılabilir bir hale gelir. Bu panelin uzunluğunu artırmak için Timeline panelini en alt kenarından tutup aşağıya doğru çekebilirsiniz. Böylece kaydırma yapmak zorunda kalmadan Layers panelinde daha fazla katmanı aynı anda görebilirsiniz.

3. Timeline’ın kare görüntüleme menüsünü kullanarak karelerin Timeline üzerinde nasıl görüneceklerini ayarlayabilirsiniz.
Timeline'in sağ üst köşesinde (numaraların bulunduğu çubuğun sağ ucunda) yer alan düğmeye basarak kare görüntüleme menüsünü açabilirsiniz. Buradaki seçenekler karelerin Timeline’da nasıl görüntüleneceğini belirler
[center][Resim: 8218972_orig.png]
[/center]
(Çok küçük),  (Küçük), Normal, (Orta) ve (Büyük) seçenekleri karelerin genişliğini belirlemek için kullanılır. (Kısa) komutu karelerin boyunu kısaltır. Tinted Frames (Renklendirilmiş Kareler) komutu da bazı karelerdeki gri arka zeminlerin daha renkli bir görünüme kavuşmasını sağlar.
Dilerseniz karelerde bulunan içeriğin ön izlemesini de yapabilirsiniz. Preview (Önizleme) komutu Timeline’daki her karenin içeriğini görmenizi sağlar. Preview in Context komutu ise türn dolu ve boş karelerin küçük resimler halinde izlenebilmesini sağlar; bu özellik animasyon hazırlarken çok işinize yarayabilir çünkü animasyonun zamana baglı olarak nasıl ilerlediğini görmenize imkân verir.
Şimdiki çalışmamızda kareleri Normal boyutta görüntüleyeceğiz ve Tinted Frames komutunu seçili olarak bırakacagiz.

4. Insert (Ekle) > Timeline > Keyframe komutuyla Layer 1 üzerinde yeni bir anahtar kare oluşturun.
Yeni bir Flash dokümanı açtığınızda Layer 1 katmanında 1 numarada boş bir anahtar kare bulunur. Bir önceki uygulamada Stage’e bir Button (Düğme) bileşeni taşıdığınızda bu boş anahtar kare (içi boş daire) dolu bir anahtar kare (içi dolu daire) olmuştu.
Not : Timeline's içerik ekleyebilmeniz için karenin ya da anahtar karenin seçili ve katman kilidinin de açık olması gerekir. Seçmiş olduğunuz katmanda hiç kare yoksa öncelikle üzerine içerik taşıyabileceğiniz bir anahtar kare oluşturmalısınız.
İpucu: Kare ve anahtar kare oluşturmak için menü komutlarını ya da klavye kısayollarını kullanabilirsiniz. Bir kare konumuna sağ tıkladığımızda açılan menüden Keyframe, Blank Keyframe (boş anahtar kare) veya normal Frame ekleyebilirsiniz. Klavye kullanmayı tercih ediyorsanız anahtar kareyi F6, boş anahtar kareyi F7 ve normal bir kareyi de F5 tuşuyla ekleyebilirsiniz.
Insert menüsünü kullanarak Timeline’a eklediğiniz anahtar kare Layer l’in 2 numaralı konumuna yerleştirilir. Önceki anahtar karede bulunan grafiğin bu yeni anahtar kareye de kopyalanmış olduğuna dikkat edin. Bu anahtar kareler her ne kadar aynı katman üzerinde bulunsalar da birbirlerinden ayrı öğelerdir. 2 no’lu anahtar karede değişiklik yaparsanız 1 no’lu anahtar kare bundan etkilenmez. Timeline’a bos. bir anahtar kare eklemeniz halindeyse önceki anahtar karenin grafikleri buna kopyalanmaz.
Bir kare eklemek için Layer 1 üzerinde 3 no’lu konumu seçin ve klavyeden F5 tuşuna basın. Bu işlemle içeriğin zamana yayılmasını sağlayabilirsiniz. Içerik değişmez ancak görüntülenme süresi artar.

5. Farenizi ve Shift tuşunu birlikte kullanarak kareleri seçin, taşıyın ve silin.
Yukandaki adımda üzerine tıklayarak bir kareyi seçebileceğinizi gördünüz. Çok sayıda kareyi aynı anda seçmek istiyorsanız ilk kareye tıklayın, klavyeden Shift tuşunu basılı tutun ve son kareye tıklayın, böylece tıklamış olduğunuz kareler ve bu ikisinin arasında kalan türn kareler seçilmiş olacaktır. Çok sayıda kareyi bütün bir sıra halinde değil de ayrı ayrı seçmek istiyorsanız karelere tıklarken klavyeden Ctrl ya da Command tuşunu basılı tutun. Timeline’a eklenmiş olan türn kareleri seçmek istiyorsanız bir kare üzerine sağ tıklayın ve Select All Frames (Türn Kareleri Seç) komutunu verin.
[center][Resim: 1782460_orig.png]
[/center]


                                                                                     .


Layer l’de 2 ve 3 no’lu kareleri seçin ve bunları farenizle 4 ve 5 no’lu karelere sürüleyip bırakın. Böylece bu iki kareyi yeni bir konuma (farklı bir zaman dilimine) taşımış oldunuz.
Bu işlemin ardından 1 no’lu karenin 3 no’lu kareye kadar genişletildiğini fark edeceksiniz. Kareleri taşımak yerine kopyalamak istiyorsanız sürükleme esnasında Alt ya da Option tuşlarını basılı tutun.

Not: Timeline’da bir anahtar kareyi seçtiğinizde bu anahtar karenin taşıdığı turn içerik de Stage’de seçili hale gelir. Stage üzerinde bir öğeyi seçtiğiniz zaman da öğenin bulunduğu anahtar kare Timeline’da siyah arka zemin rengi ile vurgulanır.

6. Button öğesini ve kareleri silin.
Şimdilik bir düğmeye ihtiyacımız yok, o yüzden Stage’deki Button bileşenini seçip klavyeden Backspace ya da Delete ile silebiliriz. Stage’de bulunan öğeleri silmek için öğeye sağ tıklayıp Cut (Kes) komutunu da verebiliriz.

Not: Cut komutu istenilen yere yapıştınlabilsin diye öğeyi hafızaya alır ve panoda (Clipboard) tutar. Daha sonra başka bir öğeyi Cut ile keserseniz panoda bekleyen eski öğe tamamen silinir ve onun yerini en son kestiğiniz öğe alır. Delete ile sildiğiniz bir öğeyi herhangi bir yere yapıştıramazsınız ancak menüden Edit (Düzenle) > Undo (Geriye Al) veya klavyeden Ctrl+Z (Macintosh’ta Command+Z) ile silme işlemini geri alabilirsiniz.

Kareleri silmek için Delete ya da Backspace tuşlarınıi kullanamayız. Bu tuşlarla bir kare veya anahtar karenin içeriğini silebilir ancak kendisini silemeyiz. Kareleri silmek için Timeline’da 1 no’lu kare hariç tüm boş kareleri seçin ve sağ tıkladığınızda acılan menüden Remove Frames komutunu verin. Alternatif olarak ana menüden Edit > Timeline > Remove Frames veya klavyeden Shift+F5 tuşlarını kullanabilirsiniz.

7. Doküman üzerinde yaptığınız değişiklikleri kaydedin.


Anahtar Kelimeler

Timeline (zaman çizgisi), Timeline (zaman çizgisi) indir, Timeline (zaman çizgisi) Videosu, Timeline (zaman çizgisi) online izle, Timeline (zaman çizgisi) Bedava indir, Timeline (zaman çizgisi) Yükle, Timeline (zaman çizgisi) Hakkında, Timeline (zaman çizgisi) nedir, Timeline (zaman çizgisi) Free indir, Timeline (zaman çizgisi) oyunu, Timeline (zaman çizgisi) download


Hızlı Menü:

TÜM GENEL SORUNLAR İÇİN : genel@googlefanforum.com - BAN SORUNLARI İÇİN : ban@googlefanforum.com - REKLAM VERMEK İÇİN : reklam@googlefanforum.com