GoogleFanForum - Webmaster Forumu
ActionScript sürümleri - Baskı Önizleme

+- GoogleFanForum - Webmaster Forumu (https://googlefanforum.com)
+-- Forum: Grafik Tasarım (https://googlefanforum.com/forumdisplay.php?fid=114)
+--- Forum: Flash (https://googlefanforum.com/forumdisplay.php?fid=127)
+---- Forum: Action Script (https://googlefanforum.com/forumdisplay.php?fid=128)
+---- Konu Başlığı: ActionScript sürümleri (/showthread.php?tid=1147)ActionScript sürümleri - tolga199 - 05-11-2020

Flash, farklı türdeki geliştiricilerin ve oynatma donanımının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla birden fazla ActionScript
sürümü içerir.

- ActionScript 3.0 son derece hızlıdır. Bu sürüm, nesneye yönelik programlama kavramına diğer ActionScript sürümlerinden biraz daha fazla aşinalık gerektirir. ActionScript 3.0 ECMAScript tanımlamasıyla tamamen uyumludur, daha iyi XML işleme, iyileştirilmiş bir olay modeli ve ekrandaki öğelerle çalışmak için iyileştirilmiş bir mimari sunar.
ActionScript 3.0 kullanan dosyalar ActionScript'in önceki sürümlerini içeremezler.

- ActionScript 2.0'yi öğrenmek ActionScript 3.0'ü öğrenmekten daha kolaydır. Flash Player derlenmiş ActionScript 2.0 kodunu derlenmiş ActionScript 3.0 kodundan daha yavaş çalıştırsa da, daha tasarıma dayalı içerikler gibi ActionScript 2.0 hesaplama açısından yoğun olmayan birçok türde proje için kullanışlıdır. ActionScript 2.0 de ECMAScript tabanlıdır ancak tamamen uyumlu değildir.

- ActionScript 1.0, ActionScript'in en basit halidir ve Flash Lite Player'ın bazı sürümleri tarafından hala kullanılmaktadır. ActionScript 1.0 ve 2.0, aynı FLA dosyası içinde bir arada bulunabilirler.

- Flash Lite 2.x ActionScript, cep telefonları ve mobil cihazlarda çalışan Flash Lite 2,0.x tarafından desteklenen ActionScript 2'ın bir altkümesidir.

- Flash Lite 1.x ActionScript, cep telefonları ve mobil cihazlarda çalışan Flash Lite 1.x tarafından desteklenen ActionScript 1.0'ın bir altkümesidir.