GoogleFanForum - Webmaster Forumu

Tam Versiyon: MyBB Nedir? MyBB Kurulumu ve MyBB İndir
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[Resim: MyBB.png]
MyBB, ilk sürümü 2002 yılında geliştirilen, dinamik bir yapıya sahip, PHP programlama dili ile yazılmış ve MySQL veritabanını kullanan ücretsiz bir forum scriptidir. Özelleştirilebilir eklenti (plugin) sistemi ile geliştirilebilme imkânı da bulunan MyBB, standart bir forum sisteminin tüm özelliklerini taşıdığı gibi, aynı geliştirici grup tarafından üretilen Merge fonksiyonu sayesinde de popüler diğer forum sistemlerinden veri kaybı yaşanmaksızın MyBB forum altyapısına geçişe imkân tanımaktadır.

MyBB
MyBB Forum Sistemi’nde, artık standart duruma gelmiş olan forum içi özelliklerin yanı sıra referans sistemi, detaylı moderatör ve admin paneli gibi nitelikler de onun dünya çapında yaygın biçimde kullanılmasını sağlamaktadır. Son stabil sürümü geçtiğimiz aylarda yayınlanan MyBB, tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunulmaktadır. Forumun Türkçe resmî destek sayfası gönüllüleri tarafından Türkçe kurulum paketi de muntazaman yayınlanmaktadır.
MyBB İndir
MyBB forum sistemini geliştiricinin resmi internet sitesi mybb.com adresinden yapabileceğiniz gibi, .com.tr uzantılı Türkçe sayfasından da gerçekleştirebilirsiniz.
MyBB Kurulumu
MyBB, diğer internet scriptlerinden çok farklı olmayan bir yol üzerinedir. Yukarıdaki adresten indirdiğiniz kurulum paketini (eğer .zip ya da diğer muhtelif sıkıştırma formatı ile indirdiyseniz arşivden çıkarmanız gerekmektedirFTP ile bağlandığınız sitenizin, forumu kurmak istediğiniz dizinine gönderin. Eğer doğrudan ana dizine kurulum yapmak istiyorsanız, çokça kullanılan cPanel’de bu dizin public_html olacaktır. Kopyalama işlemi bittikten sonra tarayıcı aracılığıyla kurulum işlemine başlamanız gerekmektedir.
MyBB dosyalarını attığınız dizinin sonuna /install ekleyerek kurulum sayfasına ulaşabilirsiniz. İlk aşamada sistemin geliştirilmesi adına sizden anonim olarak veri toplama izni istenecektir. Tercihin size bağlı olduğunu belirtelim. Ardından gelen lisans sözleşmesini ise kabul etmeniz gerekmektedir. Bir sonraki ekranda yazma izinleri ile ilgili herhangi bir problemin olup olmadığı görüntülenecektir. İzinler hususunda bir problem yoksa veritabanı ayarları kısmına ulaşmış olmalısınız. Bu aşamada sunucunuzun kullandığı yönetim paneline erişerek MySQL veritabanı oluşturmaya ihtiyacınız var. Veritabanı adı, kullanıcı adı, şifre ve oluşturulacak tablolarda kullanılmasını istediğiniz ön ekleri bu ekrandan girebilirsiniz. MyBB, oluşturmuş olduğunuz veritabanı ile bağlantıyı sağladığı takdirde tabloları yaratmaya başlayacaktır. Bundan sonraki aşamalarda da forum sisteminizin başlığı, yönetici e-postası gibi çeşitli gerekli bilgiler yer alacaktır. Bu aşamayı da geçtikten sonra MyBB kuruluma hazır hâle gelecek ve eklenti ya da tema desteği ile sistemi özelleştirebileceksiniz.