GoogleFanForum - Webmaster Forumu

Tam Versiyon: WordPress vs Joomla Karşılaştırması
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
İçerik yönetim sistemi olarak çokça tercih edilen Joomla ve WordPress internet üzerinde birçok web sitesi üzerinde kullanılmaktadır. Kullanıcılar hangi sistemi kullanacağına karar vermeden önce, hangisi daha kolay ya da hangisi daha kısa yoldan hemen hazırlanır bunu çok iyi analiz etmeleri gerekmektedir. Bu makalemizde oluşturulacak olan bir web sitesi için hangisi daha uygundur? Sorunun cevabını arayacağız. Gelin hep birlikte WordPress ve Joomla’nın avantajları ve dezavantajlarını inceleyelim.
İçerik Yönetim Sistemi
Odak noktalarını ve güncel içerik uygulamalarını göz önünde bulundurursak Joomla içerik yönetme konusunda daha profesyonel duruyor. WordPress içerisinde çeşitli eklentiler ile içerik yönetimi özellikleriniz kazanırken, hem kurulum hem de güncelleme aşamalarında çeşitli sorunlar ile karşılaşmak kaçınılmaz olabiliyor. WordPress üzerinde istediğiniz bir web sitesi bazen zor bir süreç doğursa da bu konuda Joomla, kullanıcılarını adım adım yönlendirmekte ve kullanıcılara geniş bir yelpazede kullanım sunabilmektedir.
Kullanım Kolaylığı Açısından WordPress mi Joomla mı?
İçerik yönetim sistemleri üzerinde bir web sitesi oluşturarak blog sitesi açmak isteyen kullanıcılar için ilk tercihin WordPress olması kaçınılmaz. Neden diye soracak olursanız ilk kullanımda Joomla biraz zor ve karışık gelebilir.  WordPress, hem içerik yönetiminde hem de görsel anlamda yapılandırmada, Joomla ise bir altyapı oluşturmak için güzel bir seçenek. Aslında her iki sisteminde kendine has güçlü ve zayıf yönleri var. Biz ilk olarak WordPress üzerinden başlamanızı daha sonra Joomla kullanıp test etmenizi öneririz. Ama tabiki WordPress’ten memnun iseniz kullanılan içerik yönetimini geliştirmek daha doğru olacaktır.
Arama Motoru Optimizasyonu
İçerik yönetiminde en önemli rol oynayan etmenlerden birisi de arama motorları üzerinde üst sıralarda yer alabilmek. Bunun için yayınladığınız yazılardan tutun da web sitenize kullanıcıların ulaşabileceği anahtar kelimelerinizi en doğru şekilde belirlemenize kadar uzun ve sağlam bir optimizasyon gerektiren kelimeler ile yola çıkmak gerekiyor. WordPress daha çok blog sitesi olmasından ötürü Google tarafından daha sıcak karşılanmaktadır. Joomla’da ise Google aramalarında üst sıralara çıkmak için çeşitli şekilde ayarlamalar yapmak gerekiyor.
Ölçeklenebilirlik Hangisinde Daha Avantajlı?
Bu sorumuzun cevabı kullanıcıdan kullanıcıya göre değişiklik gösterebilir ama internet üzerinde yapılan araştırmadan Joomla’nın ileri düzeyde portalları geliştirmek ve çok daha gelişmiş özellikleri eklemek mümkün. WordPress ise her ne kadar eklentiler ile geliştirilebilse de Joomla kadar esnek bir yapıda değildir. WordPress kullanıcılarına bazı uygulamalar üzerinde kısıtlı özellikler sunuyor.
Yönetim Paneli Üzerinde Nasıl Bir Tercih Söz Konusu?
WordPress’in, Joomla ile karşılaştırıldığında çok kolay ve anlaşılır bir yönetim paneline olduğu aşikâr. Sadece içerik yayınlamak için WordPress en çok tercih edilen blog sistemi. Joomla üzerinde ise doküman yönetimi, e-ticaret sistemi, sipariş yönetimi, rezervasyon yönetimi gibi bir çok uygulamayı web sitesi üzerinde entegre edebilmek mümkün olabiliyor.
Konuya objektif bir bakış açısı ile bakacak olursak WordPress bir internet sitesini kolayca oluşturabilmek ve içerik yayınlamak için ideal bir tercih. Joomla ise kurulum aşamasının biraz zor olmasına karşın bir kez kurulduktan sonra WordPress kadar rahat bir kullanıcım tecrübesi sunması ve fazla özellikleri sayesinde WordPress’in bir adım önüne geçiyor diyebiliriz.
Her iki platformu kullanarak güçlü bir içerik sistemi yönetmeniz gayet mantıklı bir hareket olacaktır. WordPress ve Joomla’nın güçlü özelliklerini bir araya getirerek birbirleriyle entegre olarak çalıştırılacak şekilde aynı sunucu üzerinde kurulum yaptığınızda hem güçlü bir içerik yönetim sistemine hem de güçlü blog sayfasına sahip olmanız sizin için daha avantajlı bir hal alacaktır.