GoogleFanForum - Webmaster Forumu

Tam Versiyon: Joomla Site Kurulumu Ve Hızlandırma Rehberi
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[Resim: 1-4.jpg]
Joomla PHP ile yazılan, MyAQL veritabanını kullanan ücretsiz bir içerik yönetim sistemidir. İçerik yönetim sistemi dediğimiz şey, web sitenizde yer alan içeriğin kayıtlarını saklayan bir yazılımdır. Sitenizde yer alan resimler, yazılar, müzikler ve aklınıza gelebilecek her şey Joomla ile saklanır. Üstelik bu yazılımı kullanmak için teknik bilginiz olmasına da gerek yoktur.
İşlevsel olarak ise web tasarımı hakkında yeterli bilgisi olmayan ama kullanışlı bir site oluşturmak ve bu siteyi yönetmek isteyen kişilerin tüm bunları kolayca yapmasını amaçlar. Aslında bu yönüyle internet günlüğü olarak da anılabilir. Bu sistem ile sitenizi hiç kod yazmanıza gerek kalmadan istediğiniz gibi yönetebilmeniz mümkün. Joomla açık kaynak kodlu bir sistem olduğu için, geliştirici kitlesi oldukça büyüktür.
Bloglar, eticaret siteleri, kurumsal siteler, resim galerileri, video galerileri ve bunlara benzer daha pek çok siteyi kolayca hazırlayabilirsiniz. En güzel yönü ise hiç bir teknik bilgi istememesine rağmen sitenizin son derece profesyonel görünmesi.
Ayrıca Joomlanın yapısı gereği eklentiler sisteme kolayca uyum sağlamaktadır. Mesela sitenize ekleyeceğiniz bir modül sayesinde sitenizi kısa sürede bir e-ticaret sitesine dönüştürmeniz mümkün.
Joomla ile site tasarımını değiştirmek çok kolaydır. internette yer alan Joomla temalarından istediğinizi seçerek indirmeniz gerek. Bundan sonrasını sistemin yönetim panelinden halledebilirsiniz.
Joomla en fazla sevilen ve kullanılan web sitesi yazılımıdır. Kolay kullanılabilir olması da bu kadar çok tercih edilmesinde etkilidir.
Joomla Kurmadan Önce Neler Yapılmalı?
Joomla kurmadan önce bir host ve domaine ve ayrıca bir FTP programına (FileZilla tavsiye ederim) ihtiyacınız var. Bunları aldıktan sonra kurulum aşamasına geçebilirsiniz.
Joomla MySQL veritabanında çalışan bir sistem olduğu için bu veritabanını oluşturmamız gerek. Bunu ise host şirketinizin size mail yoluyla gönderdiği kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak müşteri paneline girmek suretiyle oluşturabilirsiniz. Yeni oluşturduğunuz veritabanında host,  kullanıcı adı ve şifrenizi kaydetmeyi unutmayın.
Joomla kurmak için ilk yapmanız gereken Joomla’nın kendi sitesinden kurulum dosyalarını indirmek. Kurulum aşamasında dil tercihini Türkçe yapmanız mümkün. Ancak kurulum tamamlanınca dil seçeneği yine İngilizce oluyor. İşte bunun için de Joomla’nın kullandığınız sürümüne ilişkin Türkçe dil paketini internetten yükleyerek bu sorunu halledebilirsiniz.
Alt yapı hazırlıkları tamamlandıktan sonra sıra indirmiş olduğumuz Joomla’yı kurmaya geldi.
Joomla Nasıl Kurulur?
İndirdiğimiz Joomla kurulum dosyasını aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi winrar programı yardımıyla masaüstüne çıkarın.
[Resim: 2-3.jpg]
Masaüstündeki dosyanızı aktarmak için FTP programınızı kullanarak sunucuya yükleyin. FTP programı olarak FileZilla veya CuteFTP kullanabilirsiniz. Bende CuteFTP olduğu için ondan yardım alacağım ancak FileZilla da işinizi rahatlıkla görecektir.
CuteFTP programını açarak sol üstte yer alan boşlukları resimde yönlendirdiğim şekilde dolduruyoruz. Host adı, kullanıcı adı ve şifre alanlarını doldurduktan sonra bağlan sekmesine tıklıyoruz.
[Resim: 3-3.jpg]
 
bağlan sekmesine tıkladıktan sonra karşımıza çıkan birkaç dosyadan “httpdocs” dosyasına çift tıklayarak açın. Açılan dosyadaki herşeyi silerek yerine Joomla klasörü içindeki dosyaları sürükle bırak ile taşıyın. Bu işlemle Joomla kurulum dosyalarını hostumuza aktarmış olduk. Aktarma sonrası ekran görünümü aşağıdaki gibi olacak.
 
[Resim: 4-3.jpg]
 
Joomla’yı hostumuza yükledikten sonra sıra Joomla kurulum ayarlarını yapmakta. Bunun için ise domain adınızı web tarayıcınızdan girmeniz halinde karşınıza Joomla kurulum sayfası gelecektir.
Joomla Yapılandırma
Joomla kurduktan sonra ilk adım yapılandırmadır. Bunun için karşınıza aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran gelecektir. Ekranda doldurulması gereken kısımlar numaralandırıldı ve aşağıda da ilgili numaralı kutunun nasıl doldurulacağı açıklandı. Bu açıklamaları takip ederek kolayca ekranı doldurabilirsiniz.
 
[Resim: 5-1.jpg]
 
İlk olarak bu ekranda sol taraftan başlayalım

[li]dil seçeneği olarak Türkçe seçiniz.[/li]
[li]Sitenizin ismi ne ise bir alttaki kutucuğa onu giriniz.[/li]
[li]Daha altta yer alan kutucuğa ise sitenizle ilgili kısa bir açıklama yapınız. Bu yazdığınız bilgiler tarayıcınızda görünecek ve arama motorları tarafından[/li]
da kullanılacak.
Daha sonra sağ taraftaki bilgileri dolduralım

[li]Sitenizin iletişim adresi olacak bir e-posta adresi yazınız.[/li]
[li]Daha sonra dolduracağınız yönetici adını kişisel olarak belirleyin ve not alın.[/li]
[li]Yönetici parolasını kişisel olarak belirlediğiniz şekilde doldurun ve mutlaka not alın.[/li]
[li]Yönetici parolanızı tekrar girerek doğrulayın.[/li]
[li]Son olarak sağ üst köşedeki sonraki sekmesi ile ilerleyin.[/li]
[li]İlerlediğiniz zaman ikinci adım olan veritabanı sekmesine geçeceksiniz
Joomla Veritabanı Ayarı
Veritabanı sekmesine ilişkin ekran aşağıdaki resimde yer almaktadır. Bu resimde numaralandırılan yerleri takip ederek kolayca ekranı dolduralım.
[Resim: 6-1.jpg][/li]
[li]İlk seçmemiz gereken veritabanı türüdür. Joomla MySQL veritabanı ile çalıştığı için bunu seçiyoruz.[/li]
[li]İkinci kutucukta ise sunucu adınızı localhost olarak seçin.[/li]
[li]Kullanıcı adı olarak veritabanınızdaki kullanıcı adınızı yazın.[/li]
[li]Parolaya da yine veritabanınızdaki parolanızı yazın. Veritabanına giriş yaparken bunları kaydedin dediğimi hatırlıyorsunuz değil mi, işte burada kullanacaktık.[/li]
[li]Veritabanı adınızı girin.[/li]
[li]Tablo ön eki otomatik olarak oluşturulur, değiştirmenize gerek yoktur.[/li]
[li]Tüm kutucukları doldurduğunuza emin olduktan sonra sağ üstteki “sonraki” sekmesi ile devam edin.[/li]
[li]Sıradaki aşamada gözden geçirme aşamasıdır.
Gözden Geçirme
Bu aşamada ilk iki adımda doldurduğunuz bilgiler listelenecektir. Mutlaka bunları kontrol ediniz. Karşınıza çıkan ekran aşağıdaki ekranda yer almaktadır. Yine numaralar üzerinden kolayca takip edebilirsiniz[/li]
[li]Sonuçlandırma kısmında örnek veri kurulumu yapmanız özellikle yeni başlayanlar için mutlaka ki yapılmalıdır. Bu sayede Joomla kurulum paketinde bulunan örnek içeriği kurarak başlayacaksınız.[/li]
[li][Resim: 7-1.jpg]
Joomla Kurulumu
Kurulum sekmesine tıkladığınız anda kurulum tamamlanacak ve karşınıza aşağıdaki resim gelecektir. İşte artık rahat bir nefes alabilirsiniz. Joomla kurulumunuz başarıyla tamamlandı.[/li]
[li][Resim: 8-1.jpg][/li]
[li]bu ekranda yapacağınız şey ise dili ayarlamak. Çünkü Joomla yönetim paneli ve sitenin ön yüzü İngilizce olarak açılmaktadır. Türkçe kullanmak istiyorsanız[/li]
[li]“Ek adımlar: Dilleri Kur” sekmesine tıklayın.[/li]
[li]Kurulum Dilleri
Kurulum klasörünü kaldırmadıkça ilerleyemezsiniz. İşte bu yüzden tamamlandığına emin olduğunuz kurulum klasörünü kapatın ve devam edin. Dili kurmak için karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.
[Resim: 9-1.jpg][/li]
[li]dil olarak “Turkish” seçin ve sol yanındaki kutucuğu işaretleyin.[/li]
[li]“sonraki” sekmesine tıklayarak devam edin.[/li]
[li]Varsayılan Dili Seçin
Artık Joomla, Türkçe dil seçeneğini kurdu. Sonraki aşamada aşağıdaki resimde gördüğünüz ekan karşınıza çıkacak ve burada site ve ön yüzü Türkçe olarak seçmemiz gerek.
 
[Resim: 10-2.jpg][/li]
[li]Varsayılan Yönetici Dili olarak Türkçe (Türkiye) seçerek, sol taraftaki kutucuğu işaretleyin.[/li]
[li]Varsayılan Site Dili olarak da Türkçe (Türkiye) seçerek, sol taraftaki kutucuğu işaretleyin.[/li]
[li]“Sonraki” sekmesine tıklayın.[/li]
[li]Sona Yaklaşırken
Karşınıza aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran gelecek ve burada da Türkçe ayarlamalarını yapacağız.
[Resim: 11-1.jpg][/li]
[li]Yönetici ve Site Dili Türkçe ayarlandığını görerek emin olun. Bundan sonra Joomla sisteminizi Türkçe olarak kullanabilirsiniz.[/li]
[li]“Kurulum Klasörünü Kaldır” sekmesine bir kere tıklayın çünkü güvenliğiniz gereği bu işlemi yapmanız gerek. Aksi takdirde siteniz aktif olmayacaktır.[/li]
[li]Evet,son aşamada karşınıza aşağıdaki ekran gelecek ve kurulum tam anlamıyla tamamlanarak, Joomla’nız kullanımınıza hazır hale gelecek.

[Resim: 12-2.jpg][/li]
[li]Kurulum klasörünüz kaldırıldığına göre artık siteniz kullanıma hazır.[/li]
[li]Burada “site” sekmesine tıklayarak ön yüze gidebileceğiniz gibi “yönetici” sekmesine tıklayarak yönetim panelinize de gidebilirsiniz.[/li]