GoogleFanForum - Webmaster Forumu

Tam Versiyon: Joomla Websitesi WordPress’e Nasıl Taşınır (5 Adımda)
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Joomla kendi içinde oldukça güçlü bir platformdur. Ancak bazı insanlar uygulamaları sebebiyle WordPress’i tercih etmektedir ve bunun sebebi çoğunlukla kullanım kolaylığı ve esnekliktir. Bu noktada problem, bir web sitesini bir platformdan diğerine taşımak biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle Joomla site taşıma sürecini sizlere anlatacağız.
Genel olarak Joomla site taşıma işlemi aşağıdaki gibidir:
[ol]
[li]FG Joomla to WordPress eklentisi kurulumu.[/li]
[li]Joomla veritabanı parametrelerini bulma.[/li]
[li]Joomla içeriğinizi WordPress’e taşıma.[/li]
[li]WordPress’deki dahili bağlantılarınızı yenileme.[/li]
[li]Domain adresini yeni WordPress sitenize yönlendirme.[/li]
[/ol]
Yazımızı bitirdiğimizde web siteniz sorunsuz şekilde WordPress’de çalışıyor halde olacaktır. Ancak başlamadan önce niçin bir platformdan diğerine taşınmak isteyebileceğiniz üzerinde duralım!
Joomla’dan WordPress’e taşıma işlemini gerçekleştirebileceğiniz güvenli bir web host mu arıyorsunuz? İlacınız burada! En iyi performans ve hız için optimize edilmiş WordPress hosting platformu. 30 gün içinde para iade garantisi dahil!
Eğer transfer esnasında herhangi sorunla karşılaşırsanız, özel 7/24 destek ekibimiz sürecin her adımında sizlere yardımcı olmak üzere hazır durumda.
[ul]
[li]Niçin Joomla’dan WordPress’e Taşınmalı?[/li]
[li]Joomla Site Taşıma Hazırlıkları[/li]
[li]Joomla Sitesi WordPress’e Nasıl Taşınır (5 adımda)
[ul]
[li]Adım 1: FG Joomla to WordPress Eklentisi Kurulumu[/li]
[li]Adım 2: Joomla Veritabanı Parametrelerini Bulun[/li]
[li]Adım 3: Joomla İçeriğini WordPress’e Taşıma[/li]
[li]Adım 4: WordPress’deki Dahili Bağlantılarınızı Yenileyin[/li]
[li]Adım 5: Domain Adresinizi WordPress’e Yönlendirin[/li]
[/ul]
[/li]
[/ul]
Niçin Joomla’dan WordPress’e Taşınmalı?
[Resim: joomla.jpg]
Öncelikle Joomla’nın fantastik bir platform olduğunu söyleyerek işe başlayalım. Dahili arama motoru optimizasyonu (SEO) seçenekleri, güçlü güvenliği ve çeşitli kullanışlı özelliklere sahip. Bir platformdan diğerine taşınmak, üstün olanı seçmek değildir aksine ihtiyaçlarınıza en uygun olanı anlamaktır.
Karşılaştırıldığında, WordPress piyasadaki en popüler içerik dağıtım sistemidir (CMS). Ayrıca Joomla’ya kıyasla bazı avantajlar sunmaktadır. Örneğin:
[ul]
[li]WordPress yeni başlayanlar için daha kolay. Eğer web sitesi kurma ve yönetme konusunda yeniyseniz, WordPress’e alışmak Joomla’ya alışmaktan çok daha az zaman alacaktır.[/li]
[li]Daha fazla özelleştirme seçenekleri. WordPress’deki eklenti ve temaların bolluğu dudak ısırtmaktadır. Ne tür bir web sitesi oluşturduğunuzun önemi olmaksızın, ihtiyacınız olan bütün özel ihtiyaçlar elinizin altındadır.[/li]
[li]WordPress topluluğu çok daha aktiftir. Daha fazla kullanıcı demek, daha kolay yardım bulabilmek demektir. Eğer WordPress kullanırken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, bu sorunu çözmek için düzinelerce rehberi kolaylıkla bulabilirsiniz.[/li]
[/ul]
Tecrübelerimize dayanarak, WordPress’in web geliştirme konusunda bilgi birikimi olmayanlar için daha iyi bir seçim olduğunu söyleyebiliriz. Bu CMS ile, tek bir kod satırına dokunmadan gelişmiş özelliklere sahip, profesyonel görünümlü web siteleri oluşturabilirsiniz. Diğer taraftan, eğer web geliştirme konusunda bilgi sahibiyseniz, platformdan çok daha verimli şekilde faydalanabilirsiniz. Ancak WordPress kullanmanında dezavantajları bulunmaktadır.
Bu noktada, Joomla’dan WordPress’e taşınmak isteyip istemeyeceğinizi biliyor olmalısınız bu sebeple daha fazla bilgi vermeye gerek görmüyoruz. Bunun yerine bu işi nasıl yapabileceğinizi göstereceğiz, böylelikle bir an önce web sitenizin içeriği üzerinde çalışmaya geri dönebilirsiniz.
Joomla Site Taşıma Hazırlıkları
[Resim: wordpress.jpg]
Joomla site taşıma işlemine başlamadan önce üç şeye ihtiyacınız olacak:
[ol]
[li]Yeni siteniz için bir web host platformu. Eğer hangisini kullanacağınıza emin değilseniz, neler sunduğumuza bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Seçim tabi ki sizin![/li]
[li]Başlamaya hazır, temiz bir WordPress kurulumu. Eğer WordPress kurulumu nasıl yapılır bilmiyorsanız, ihtiyacınız olan herşey burada.[/li]
[li]Mevcut Joomla sitenizde kullandığınız domain’e erişim. Sitenizi taşıdıktan sonra bu domain adresini güncelleyerek yeni WordPress kurulumuna yönlendirildiğine emin olmalısınız.[/li]
[/ol]
Web sitenizin sağlığı açısından doğru web hosting platformunu seçmenin hayati önem taşıdığını unutmayın. İdeal olarak hosting platformu seçerken uygun fiyatlı, iyi performanslı ve WordPress’e özel özelliklerinin olduğuna dikkat etmelisiniz. Örneğin, WordPress kullanıyorsanız üstün hızlara ulaşabilmeniz için Premium ve Kurumsal planlarımızı optimize ederek işinizi daha da kolaylaştırıyoruz.
Hosting planı ve WordPress kurulumunu hallettikten sonra artık kollarımızı sıvayıp işe koyulabiliriz.
Joomla Sitesi WordPress’e Nasıl Taşınır (5 adımda)
Burada derlememiz gereken çok fazla bilgi bulunuyor dolayısıyla bir an önce işe koyulalım. Endişelenmeyin – bu süreç sandığınızdan çok daha basit.
Adım 1: FG Joomla to WordPress Eklentisi Kurulumu
WordPress kurduğunuz gibi çeşitli farklı platformlardan içeriği içe aktarma şansına sahipsiniz. Ancak Joomla desteklenen CMS’ler arasında değil. Paniğe gerek yok çünkü doğru eklentiyi kullanarak WordPress’e kolaylıkla Joomla desteği ekleyebilirsiniz. FG Joomla to WordPress eklentisi bu noktada imdadımıza yetişiyor.
Başlangıç için öncelikle WordPress yönetici panelinden Eklentiler > Yeni Ekle sekmesine tıklayın. Sağ tarafta bir arama çubuğu göreceksiniz, buraya FG Joomla to WordPress yazarak eklentiyi bulun:
[Resim: joomla-wordpress-yükleme.jpg]
Eklentinin üzerinde bulunan Hemen Yükle butonuna tıklayın. WordPress herşeyi halledecek ve tamamlandığında aynı butonun yerinde Etkinleştir butonu belirecek. Bu butona tıklayın ve eklenti kullanıma hazır hale gelsin.
Ancak eklentiyi kullanmadan önce WordPress’in Joomla içeriğini çekebilmesi için bazı giriş bilgilerine ihtiyacınız var. Şimdi bunu halledelim.
Adım 2: Joomla Veritabanı Parametrelerini Bulun
Sıradaki adımda Joomla veritabanı bilgilerimize ihtiyacımız olacak. Bu sayede WordPress eklentisi Joomla içeriğinizi içe aktarabilecek. Bu olmadan platform eklentinin içeriği kopyalamasına izin vermez.
Bu bilgileri bulmak için Joomla kontrol panelini açın ve ekranın en üstünde bulunan System sekmesine tıklayın ve ardından Global Configuration seçeneğine oradan da Server sekmesine tıklayın:
[Resim: genel-yapılandırma-sunucusu.jpg]
Eğer sağ tarafa bakarsanız Database Settings adında bir bölüm göreceksiniz. Bizim ihtiyacımız olan alanlar Host, Database Username, Database Name ve Database Tables Prefix:
[Resim: veritabanı-ayarları.jpg]
Eğer Joomla veritabanı WordPress sitesinden farklı bir sunucu veya web host üzerinde ise, Remote MySQL hostname kullanmanız gerekebilir. Bunun kolay bir çözümü ise Joomla veritabanınızın bir yedeğini alarak mevcut hosting hesabınıza yüklemektir. Bu sayede taşıma esnasında orjinali yerine bunu kullanabilirsiniz.

Bu sekmeyi ister açık tutun, isterseniz içindekileri güvenli bir yere not alın. Biraz sonra bunlara ihtiyacımız olacak.

Adım 3: Joomla İçeriğini WordPress’e Taşıma
Bu noktada ihtiyacınız olan bütün bileşenlere sahip olmalısınız. Şimdi FG Joomla to WordPress eklentisinin kendini gösterme zamanı. Başlangıç için WordPress yönetici paneline geri dönün ve Araçlar > İçe Aktar sekmesine tıklayın. İçeride birkaç seçenek göreceksiniz, bunlardan birisi de Joomla (FG). İçe Aktarıcı bağlantısına tıklayın:
[Resim: içe-aktarıcıyı-çalıştırma.jpg]
Sıradaki ekranda eklentinin içe aktardığı içeriği yapılandırma şansınız olacak. Öncelikle WordPress’in Joomla içeriğini mevcut yazılarınızla birleştirmeli mi yoksa yeni bir siteye mi taşımalı bunu belirlemelisiniz. WordPress siteniz yeniden farksız olsa da biz ikinci seçeneği tavsiye ediyoruz:
[Resim: wordpress-içeriğini-kaldırma.jpg]
Şimdi Joomla website parametreleri bölümüne gelin. Burada mevcut Joomla sitenizin URL adresini girmelisiniz. Böylelikle eklenti medya dosyalarını nereden çekeceğini bilebilir:
[Resim: url-joomla-site.jpg]
Joomla database parametreleri bölümüne geçin, önceki bölümde elde ettiğiniz giriş bilgilerini burada kullanacaksınız. Joomla’daki değerleri ilgili alanlara girin ancak Port ve Veritabanı alanlarına dokunmayın:
[Resim: parametre-testi.jpg]
Şimdi Veritabanı bağlantısını test et butonuna tıklayın ve eklenti veritabanı parametrelerinin çalışıp çalışmadığını kontrol etsin.
Neredeyse tamamız ancak yapmamız gerken birkaç ayar daha bulunuyor. Eğer sayfada biraz aşağı inerseniz, Davranış adındaki bölüme ulaşırsınız. Buradan arşivlenmiş yazıları aktarıp aktarmayacağınızı, eklentinin Joomla’dan hangi medya dosyalarını çekeceğini ve içeriğin meta anahtar kelimeleriyle ne yapacağınıza karar verebilirsiniz:
[Resim: behavior-bölümü.jpg]
Ayrıca Joomla içeriğinizi yazılar yerine sayfalar olarak içe aktarma seçeneğini göreceksiniz. Bunu yapıp yapmamak tamamen Joomla’da ne tür bir site çalıştırdığınıza bağlıdır. Eğer siteniz bir blog ise, bu seçeneği kapalı tutmak isteyeceksiniz.
Son olarak, Start /Resume the import butonuna tıklayın ve eklentinin işini halletmesini bekleyin. Bu işlem Joomla sitenizin boyutuna bağlı olarak biraz zaman alabilir, o yüzden bir fincan kahve koyup keyfinize bakın.
Eğer sürecin nasıl gittiğini öğrenmek istiyorsanız, log bölümüne göz atın. Ayrıca ne kadarın tamamlandığını görebileceğiniz bir durum çubuğu da mevcut:
Tecrübelerimize göre taşıma süreci genellikle sorunsuz olarak tamamlanmaktadır. Ancak bazı durumlarda web hosting sağlayıcınıza bağlı olarak WordPress çeşitli Joomla içeriğini içe aktarmada sorun yaşayabilir. Eğer sade bir plana sahipseniz, eklenti Joomla içeriğini çekerken zaman aşımına uğrayabilir ve bu da çeşitli hataların ortaya çıkmasına sebep olabilir.
Açıklığa kavuşturmak gerekirse – bu yaygın bir problem değildir. Ancak güçlü bir hosting firması seçmenin öneminin bir kez daha altını çizmektedir. Eğer bu sorunu yaşarsanız, süreci tekrar başlatarak yeniden denemeniz gerekecektir.
Taşıma işlemi tamamlandığında log bölümünde başarı mesajı göreceksiniz. Şimdi gidin ve WordPress sitenizin yeni sayfa ve yazılarını kontrol edin. Yapmanız gereken içeriğinizin Joomla’dan WordPress’e başarılı bir şekilde taşındığına emin olmak.
Bu noktada WordPress’deki dahili bir bağlantıya tıkladığınızda olması gerektiği gibi çalışmadığını farkedebilirsiniz. Bunun sebebi bağlantıların hala Joomla sitenize yönlendiriyor olmasıdır. Şimdi de bu sorunu çözelim.
Adım 4: WordPress’deki Dahili Bağlantılarınızı Yenileyin
Neyse ki FG Joomla to WordPress eklentisi aynı zamanda dahili bağlantıları düzeltmeniz için bir araç bulunduruyor. Bu aracı kullanmak için Araçlar > İçe Aktar sekmesine geri dönün ve Run Importer butonuna bir kez daha tıklayın.
Benzer bir içe aktarma ekranıyla karşılaşacaksınız. Son adımda uyguladığınız bütün ayarları görmezden gelin ve sayfanın en aşağısına inin. Burada After the migration bölümünü göreceksiniz ve burada Modify internal links butonuna tıklayın:
Bu buton, WordPress içeriğindeki bütün dahili bağlantıları bulacak ve düzeltecek, böylelikle bağlantılar artık Joomla’ya yönlendirmeyecek. Süreç tamamlandığında eklenti kaç tane bağlantıyı düzenlediğini söyleyecek. Sorunsuz şekilde tamamlanmış olması gerekiyor ancak yine de emin olmak için bağlantıları tekrar kontrol edin.
Artık WordPress siteniz neredeyse hazır! Halletmeniz gereken tek birşey kaldı o da domain adresiniz.
Adım 5: Domain Adresinizi WordPress’e Yönlendirin
Muhtemelen Joomla sitenize yönlendiren kayıtlı bir domain adınız vardır. Ancak taşıma işleminden sonra domain adresinizin ziyaretçileri doğru yere yönlendirdiğine emin olmalısınız.
Eğer WordPress ile kullanmak üzere yeni bir domain kaydetmek istiyorsanız bunu hemen halledin. Ancak eğer siteniz uzun bir süredir ayaktaysa, domain değiştirmenizi tavsiye etmiyoruz. Neyse ki mevcut domain adresinizin yönlendirdiği siteyi değiştirmek oldukça kolay bir işlem.
Domain ayarlarınızı değiştirmenin farklı yöntemleri mevcut, bunlara name server değiştirme ve ‘A Records’ kullanımı dahildir. İlgili rehberimizde domain adresinizi Hostinger’a yönlendirmek için iki yöntemin de kullanımını görebilirsiniz.
Bu işlemi tamamladıktan sonra domain değişikliklerinin uygulanması için biraz beklemeniz gerekebilir. Bu sebeple eğer hala Joomla sitenize yönlendiriliyorsanız endişe etmeyin. Bir kaç saat veya en fazla birkaç gün sonra domain güncellenecek ve yeni sitenize yönlendirmeye başlayacaktır.
Bu noktada WordPress sitemizde çalışmaya dönmek dışında yapmanız gereken başka birşey bulunmuyor. Ayrıca eski Joomla sitenizi silmek isteyebilirsiniz çünkü artık kullanmayacaksınız, tabi ki bu yine size bağlı!
Sonuç
Joomla’dan WordPress’e geçiş önemli bir karar ancak süreç sandığınız kadar karmaşık değil. Eğer taşınmayı mümkün olduğunu bilmediğiniz için erteliyorsanız, sadece birkaç adımda halledeceğinizi öğrenmek biraz iç rahatlatıcı olmalı. Sadece bir eklenti kullanarak WordPress’in Joomla içeriğinizi içe aktarmasını sağlayabilirsiniz.
Joomla site taşıma süreci hakkında sorularınız varsa aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanarak kolaylıkla bize iletebilirsiniz!